Agrární komora u Nekuly ocenila hledání kompromisů a obhajobu zemědělství

Agrární komora ČR u končícího ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) ocenila hledání kompromisů, racionální přístup k předsednictví ČR v Radě EU a také obhajobu zemědělského sektoru v debatě o zdražování potravin. Uvedl to prezident komory Jan Doležal. Komora je podle něj připravená spolupracovat s nástupce Nekuly, kterým má být podle předsedy lidovců Marina Jurečky dosavadní šéf lidoveckých poslanců Marek Výborný. Mluvčí Potravinářské komory Helena Kavanová uvedla, že hlavní problém Nekuly byla nedostatečná komunikace napříč oborem. Výborný podle komory má silný politický mandát pro prosazení důležitých věcí.

Doležal poznamenal, že poslední rok a půl, kdy byl Nekula ve funkci, byl pro zemědělství velmi složitý. "V souvislosti s válkou na Ukrajině masivně rostly náklady, které se ne vždy a ne všem dařilo promítat do výkupních cen, k tomu se v posledních měsících přidal nebývale rozkolísaný globální agrární trh kvůli válce na Ukrajině či nová pravidla Společné zemědělské politiky Evropské unie," uvedl. Pozitivně zhodnotil snahu Nekuly vyvracet to, že za zdražování potravin mohou zemědělci. "Ne vždy se vše podařilo dobře odkomunikovat směrem k veřejnosti, směrem k samotným zemědělcům, dotáhnout do konce nebo najít pro zemědělskou praxi přijatelné řešení," dodal. Agrární komora loni několikrát demonstrovala proti nastavení zemědělských dotací, když vláda rozhodla o přesunu větší části peněz k menším farmářům. Doležal poznamenal, že odcházející ministr neměl ve vládě jednoduchou pozici a musel se řídit rozhodnutími koalice. Nelehkou pozici odcházejícího ministra a nejednotnost vládní komunikace podle něj dokládá skutečnost, že zatímco dopoledne zástupce obchodních řetězců mediálně kritizoval ministra zemědělství, odpoledne seděl v letadle jako poradce jiného zástupce kabinetu. Narážel tak na pozici prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy, který se často s Agrární komorou i Nekulou střetával v diskusi o cenách potravin. Prouza je od loňského ledna poradce ministra obchodu a cestovního roku Jozefa Síkely (STAN).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down