Agrární komora uvažuje o podání předběžného opatření k Evropskému soudu

Proti rozhodnutí německo – britské cukrovarnické společnosti Eastern Sugar, která hodlá v České republice uzavřít tři cukrovary - v Němčicích na Hané, Kojetíně a Hrochově Týnci – se na tiskové konferenci v Brně ohradila Agrární komora České republiky. Podle jejího prezidenta Jana Veleby nemá k tomu zahraniční společnost ekonomické důvody, výroba je rentabilní, zatímco cílem reformy trhu cukrem je snížení nerentabilní výroby. Dodal, že s právníky zvažují podat návrh na předběžné opatření k Evropskému soudu.

Veleba vysvětlil, že ekonomické výsledky Eastern Sugar nesplňují podmínky evropského nařízení, na jehož základě chce firma zavřít závody v České republice. „Za hospodářský rok končící k 31. březnu 2006 vykázala firma zisk 61,1 milionu korun. Rozhodnutí společnosti ukončit v ČR výrobu cukru není z důvodu ekonomických, zdůraznil. Haná je podle něj tradiční oblastí pěstování cukrové řepy, například letos dosáhla místní produkce cukernatost 18 procent, což je nejvíce v celé EU.
Společnost Eastern Sugar v Česku zaměstnává asi 400 lidí a drží kvótu na výrobu zhruba 102 tisíc tun cukru. Pokud by domácí závody zavřela a kvótu odprodala Bruselu za stanovenou kompenzaci 730 eur za tunu, klesla by domácí produkce cukru limitovaná objemem 454 tisíc tun více než o pětinu.
Pěstitelé cukru a poskytovatelé strojů by měli jako kompenzaci získat 29,3 procenta z podpory, kterou Eastern Sugar dostane od EU.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *