27.06.2008 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrární komora vyčíslila škody

O 200 až 300 tisíc tun se sklidí méně obilí, než odhadovala Agrární komora. Ta předpokládala, že letos půjde z našich polí do sýpek mezi 7,2 až 7,5 milionu tun zrna. Po středeční bouřce, přívalových lijácích a vichřici však musela svůj odhad snížit. Podle komory tak zemědělci při odhadované průměrné ceně obilí na úrovni pěti tisíc korun za tunu, mohou jen kvůli středečnímu rozmaru počasí přijít až o 1,5 miliardy korun.

Živly zasáhly nejvíce Chrudimsko, Jičínsko, Havlíčkobrodsko, Pardubicko, Českobudějovicko, Kolínsko, Čáslavsko, Chebsko a  jižní Moravu.

"Jelikož odhadovaná sklizeň byla 7,25 milionů tun a spotřeba České republiky v obilí se pohybuje kolem 5,5 milionů tun, nelze tuto ztrátu brát jako katastrofu," konstatoval prezidet Agrární komory Jan Velebaa dodal: "Na to jak po vichřici vypadala jednotlivá hlášení agrárních komor z regionů, je skutečná škoda naštěstí menší , než co se v prvních okamžicích zdálo. Na poradě  s řediteli regionálních a okresních agrárních komor, která se 1.července 2008 koná v sídle AKČR v Praze se rozhodne, zda budeme chtít po státu pomoc postiženým oblastem nebo ne." 

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down