Před jednáním vládního kabinetu zanechala Agrární komora ČR v podatelně vlády dopis adresovaný premiéru ČR Miroslavu Topolánkovi. Prezident komory Jan Veleba v něm předsedu vlády informuje o ekonomických souvislostech s podporou výroby biopaliv. Vyjadřuje nesouhlas s návrhem ministryně Mileny Vicenové, podle které by stát neměl výrobu biopaliv podporovat žádným způsobem.
Vážený pane premiére,
jak zajisté víte, Česká republika se zavázala, že počínaje příštím rokem bude přimíchávat do paliv určité procento vyrobené z obnovitelných zdrojů. Tento ávazek je chvályhodný a má dopady ve více společenských oblastech, ať již dopady ekologické - biopaliva jsou šetrnější k životnímu prostředí jsou z obnovitelných zdrojů, zároveň umožní produkci surovin zemědělcům, kteří mají v EU značné přebytky potravinářské produkce a v neposlední řadě také umožní Evropě i ČR snížit závislost na zemích, které produkují strategickou surovinu - ropu.
Rád bych Vás upozornil, že ve všech ostatních státech EU existuje podpora výroby biopaliv ať již formou vratky spotřební daně, nebo přímou podporou producentů a nebo zpracovatelů. V EU-15 je tato podpora realizována formou vratky spotřební daně. Výrobu biopaliv podporují i jinak tak liberální země, jako jsou například Spojené státy americké. Pokud bychom byli výjimkou a biopaliva nijak nepodporovali, lihobenzinový program by se u nás vůbec nenastartoval a nebyl by konkurenceschopný. Tento program pomůže vyřešit problémy spojené s produkcí přebytků obilovin a cukrové řepy a umožní našim prvovýrobcům se efektivně realizovat i na poli nepotravinářské produkce.
Rozhodnutí nepodporovat výrobu a zrušení vratky spotřební daně z biolihu je v přímém rozporu s dosavadním systémem podpory bionafty respektive výroby metylesteru řepky olejné, který je notifikován EU a u kterého zůstala zachována i vratka spotřební daně v příštím roce. Tento nesoulad v přístupu k oběma těmto komoditám mnohdy vede i ke spekulacím veřejnosti, pro koho je tento stav výhodný a kdo na něm profituje.
Rád bych Vám, pane premiére, tímto způsobem tlumočil stanovisko Agrární komory ČR a jejích členských organizací, kde zásadně nesouhlasíme s tím, aby výroba biopaliv zůstala úplně bez jakékoliv podpory a vyhrazujeme si právo tento svůj názor veřejně vyjádřit a upozornit na tento stav naší veřejnost všemi dostupnými prostředky.
Agrární komora ČR zastupuje jak soukromé zemědělce, tak i zemědělské, lesnické a potravinářské podniky a mnoho zájmových sdružení. Agrární komora zastupuje 107 tisíc lidí pracujících přímo v zemědělství a mnoho dalších v navazujících odvětvích. Pane premiére, rozhodnutí Vaší vlády o podpoře biopaliv se přímo dotkne všech lidí v zemědělském sektoru.
Věřím, že Vaše vláda rozhodne v této otázce na základě zdravého rozumu, a že se zařadíme mezi všechny ostatní země podporující obnovitelné zdroje a výrobu a spotřebu biopaliv.
S pozdravem
Ing. Jan Veleba
Prezident Agrární komory ČR