26.08.2008 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrární komora zřídila krizový štáb

Agrární komora ČR ustavila kvůli škrtům v rozpočtu na příští rok krizový štáb. Nelíbí se jí návrh rozpočtu ministerstva zemědělství, který podle prezidenta AK Jana Veleby kvůli výrazným škrtům sníží objem peněz určených pro zemědělství z letošních 15,6 miliardy na 10,3 miliardy korun.

Jak v průběhu letošního agrosalonu Země živitelky uvedl prezident AK, jednání s ministrem zemědělství Petrem Gandalovičem nebylo úspěšné, a proto komora chystá další kroky. "My se prostě nesmíříme s návrhem rozpočtu na příští rok. Pokud bychom se s tím smířili, tak se vrátíme do doby, kdy budeme mít úplně jiné podmínky co do přímých plateb, než mají naši konkurenti ve staré Evropské unii," zdůraznil Veleba. Krizový štáb tvoří skupina osmi lidí, mezi nimiž jsou reprezentanti svazů, Agrární komory či zástupce Potravinářské komory.
Pokud by vláda návrh schválila, znamenalo by to podle Veleby, že přímé platby pro zemědělce by byly asi o 15 procent nižší, než bylo dojednáno v Kodani. "Tato vláda se ve svém programovém prohlášení zavázala a sdělila nám, že budeme mít plné možné dorovnání," podotkl Veleba.
Doplnil, že situaci v zemědělství nyní navíc komplikuje výrazné zdražení průmyslových hnojiv, snížení ceny obilí a mléka. "Zkrátka se s tím nespokojíme a budeme připravovat nějaká opatření. Jaká v tuto chvíli nedovedu říct, ale nemělo by to být něco dramatického. Chceme prostě upozornit na to, že na tuto hru nepůjdeme," doplnil Veleba.
MZe chce hledat úspory zejména v oblasti vodního a lesního hospodářství a šetřit hodlá také na podpoře značky Klasa. Podle vládou schváleného návrhu státního rozpočtu by jeho schodek měl v příštím roce činit 38,1 miliardy korun. Návrh rozpočtu si podle ministra financí Miroslava Kalouska vyžádal celou řadu úsporných opatření, která se budou týkat všech ministerstev.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down