Agrární komory pěti zemí žádají stejné podmínky pro farmáře v EU

Agrární komory pěti zemí Evropské unie včetně České republiky požadují, aby společná zemědělská politika v příštím rozpočtovém období zavedla stejné podmínky pro farmáře ve všech členských státech nynější evropské osmadvacítky. Dohodli se na tom zástupci agrárních komor z Česka, Slovenska, Polska, Chorvatska a Estonska, k deklaraci zatím nepřistoupili představitelé zemědělských komor z Litvy a Maďarska, kteří se rovněž zúčastnili bratislavské schůzky.

"Vyjádřili jsme nespokojenost s dosavadní společnou zemědělskou politikou. Neuspokojila nové členské země v takovém rozsahu, jak jsme očekávali. Stále se setkáváme s diskriminací mezi západní a východní Evropou," uvedl šéf slovenské zemědělské a potravinářské komory Milan Semančík po jednání s kolegy z dalších šesti zemí EU. Agrární komory pěti zmiňovaných států ve společné deklaraci žádají, aby společná zemědělská politika EU na roky 2021 až 2028 byla spravedlivější a jednodušší. Komory by také uvítaly zjednodušení pravidel společné zemědělské politiky.

Prezident Agrární komory České republiky Zdeněk Jandejsek poukázal na vysoké dotace, které zemědělství poskytují takzvané staré členské státy EU, což ovlivnilo zemědělský sektor v dalších zemích unie. "Tuto situaci zapříčinily ekonomiky starých zemí, které v podstatě národními dotacemi podporují produkci potravin a zboží. Na naše trhy dodávají (zboží) za dumpingové ceny, to znamená hluboko pod výrobními náklady a pod cenami, za které prodávají ve svých zemích. To je podle nás základ problémů v nových zemích EU," řekl Jandejsek.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down