20.05.2004 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrární komory visegrádské čtyřky žádají o větší účast v unijním agrárním trhu

Předsedové české, maďarské, polské a slovenské agrární komory se při včerejších jednáních v maďarském městě Tihany shodli na tom, že by měli spolu více spolupracovat. „Chtěli bychom dosáhnout toho, aby nebyly otevřeny jen naše trhy, ale aby se zvýšily i naše možnosti. Chceme být účastníkem unijního agrárního trhu a nezůstat na okraji, anebo mimo něj,“ uvedl předseda Maďarské agrární komory Miklós Csikai. Agrární komory visegrádských zemí se dohodly na vytvoření společného informačního systému. Chtějí si vzájemně pomáhat při získávání peněz z evropských fondů a bránit společně své zájmy.

Předseda Slovenské agrární komory Ivan Oravec poukázal na skutečnost, že o naše trhy je sice velký zájem, ale o našich produktech to už nelze říci. Uvedl, že 25procentní unijní podporu slovenská vláda rozšířila o 23,5 procenta z vlastních zdrojů a dalších sedm procent získají zemědělci z fondu na rozvoj venkova. Z národních fondů do konce března již bylo vyplaceno jako záloha 17 procent peněz, což činí 2,4 miliardy slovenských korun (19 mld. Kč).
„V žádném případě nehodláme spolu soutěžit,“ sdělil předseda Polské agrární komory Robert Nowak. Naopak, společnými silami by měli dosáhnout vytvoření takového unijního trhu, který bude pro výrobce dobrý. Uvedl, že polská vláda 25procentní unijní podporu rozšířila z vlastních zdrojů o 30 procent. Polští zemědělci ale dostanou peníze až v prosinci. Celkem by to mělo dělat 272 milionů eur.
Jak řekl Václav Hlaváček, předseda Agrární komory ČR, česká vláda přidala zemědělcům 23 procent z vlastních zdrojů. Nyní komora vede jednání o tom, aby částka byla zvýšeno na 28 procent. To by s unijními 25 procenty činilo podle Hlaváčka celkově 53 procent celkové podpory.
Maďarští zemědělci do konce dubna dostali od vlády celkem 50 miliard forintů (6,2 mld. Kč). Další podpora bude vyplácena od května, potvrdil Miklós Csikai.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down