02.04.2003 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrární obchod s EU se v květnu zřejmě dále uvolní

Obchod se zemědělskými produkty mezi ČR a EU se pravděpodobně od 1. května dále uvolní. Jak potvrdil Agrowebu Hugo Roldán z odboru komunikace MZe, Evropská komise žádá ještě o schválení určitých formálních úprav v textu dohody. Původně se očekávalo, že další etapa liberalizace zemědělského obchodu začne platit už od letošního ledna.

Česká vláda už liberalizaci schválila. Podle Petra Tučka z Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky její odsouvání neznamená pro ČR nějaký negativní dopad, protože z dosavadního odstraňování obchodních bariér vždy více získala EU.
Uvolnění bylo dohodnuto ve třech okruzích. Prvním je bezcelní přístup výrobků původem z České republiky na trh členských zemí Evropské unie a obráceně bez omezení množství. Základem je odstranění nynějších cel do deseti procent a u vybraných položek i cel nad deset procent. Dále se obě strany dohodly na bezcelním obchodu v rámci kvót na citlivé komodity, u nichž se zároveň odstraní exportní subvence. Součástí liberalizace je také dohoda o poskytnutí preferencí na obchod s vínem.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down