05.01.2001 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrární obchod se Slovenskem roste

Obrat obchodu a agrárními produkty mezi Českou republikou a Slovenskem bude za loňský rok vyšší než v roce 1999. Vyplývá to z posledních informací tiskového oddělení MZe. Podle nich totiž do konce loňského listopadu celkové hodnota vzájemného agrárního obchodu přesáhla 15,35 miliardy korun, přitom za celý loňský rok to bylo asi 13,79 miliardy korun.

Saldo vzájemného agroobchodu je stejně jako v předchozích letech kladné ve prospěch ČR a za prvních jedenáct loňských měsíců činilo téměř čtyři miliardy korun, což je nejvíce od roku 1995. Relativně nejlepších parametrů dosáhl agrární zahraniční obchod ČR se Slovenskem zatím v roce 1998, kdy jeho obrat činil téměř 14,77 miliardy korun. V následujícím roce hodnota vzájemné agrární výměny poklesla o 6,6 procenta.
Slovensko je v agrárním zahraničním obchodě naším druhým nejvýznamnějším obchodním partnerem, což také částečně vyplývá ze skutečnosti, že mezi oběma státy stále existuje dohoda o celní unii. Podíl SR na našem celkovém agrárním exportu se v posledních pěti letech pohybuje kolem 25 procent, zatímco podíl SR na dovozu agrárního zboží se drží kolem deseti procent.
Hlavním tuzemským artiklem vyváženým na Slovensko jsou v posledních několika letech především nápoje a lihoviny, pekařské výrobky a margarín a pokrmové tuky. Za prvních jedenáct měsíců loňského roku však v našem exportu převažoval tabák a tabákové výrobky, kterých se vyvezlo za téměř 1,63 miliardy korun. Nápoje a lihoviny, jejichž export dosáhl téměř jedné miliardy korun, byly z hlediska komoditní skladby v tomto období na druhém místě. Třetí nejčastěji vyváženou položkou byly přípravky z obilí. Dovoz ze Slovenska tvořily vloni zejména potravinové přípravky a přípravky z obilí, zelenina a nápoje a lihoviny.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down