22.05.2006 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrární organizace nesouhlasí s kompenzací za povodně

Celkové škody v resortu ministerstva zemědělství z letošních záplav vyčíslil minulý týden úřad na 2,564 miliardy korun a chce je kompenzovat částkou téměř 2,262. Na kompenzace v samotné zemědělství však z toho připadá necelých 117 milionu korun. To je ale podle agrárních organizací málo, a proto se obrátily společným dopisem ministra zemědělství Jana Mládka.

Podle původních odhadů MZe byly povodněmi zaplaveny zemědělské plochy v rozsahu asi 48 tisíc hektarů, ovšem podle komisionálního zjištění byly polní kultury zničeny pouze na 10,8 tisíce ha a jejich poškození nad 40 procent zaznamenaly komise na dalších 5,7 tisíce ha, což představovalo škody za 227,4 milionu korun. Největší část škod je na ozimé pšenici, ječmeni a řepce. Živel postihl i více než 180 hektarů chmelnic, zhruba 140 hektarů ovocných sadů a některé plochy zeleniny nebo pícnin. Na další čtyři miliony korun vyčíslily komise škody na zemědělském majetku, tedy stavbách, strojích a odplavené půdě. Škody v lesním hospodářství přijdou na 78 milionů korun a dalších 2,1 milionu činí ztráty na lesní zvěři. Rybáři odhadují škody na 51 milionů korun. Vůbec největší škody napáchala povodeň ve vodním hospodářství, a to v objemu přes 2,2 miliardy korun.
V materiálu připravovaném MZe na jednání vlády se navrhuje, aby byly povodňové ztráty v zemědělství kompenzovány částkou 116,9 milionu korun. Agrární komora ČR, Zemědělský svaz ČR, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů a Agrární unie ČR ji však považují za „absolutně podhodnocenou“, a to jak ve vztahu k částkám navrženým na kompenzaci ostatních škod, tak k celkové částce. V dopise proto žádají o přijetí dalších opatření. V prvé řadě chtějí urychleně vyplatit kompenzace za protokolárně prokázané škody, a to v plné výši 227,4 milionu korun, dále pak do 31.května 2006 žádají provést další komisionální zjištění škod na zemědělských plochách nezahrnutých do zjišťování v 1. etapě, a ve vládním materiálu vytvořit rezervu asi 500 milionů korun pro případné doplacení kompenzací. Tyto požadavky zdůvodňují mimo jiné tím, že v době zjišťování škod byla na značné části pozemků voda a plochy nejsou dosud schopné pro zpracování a osev, takže z nich nezískají zemědělské podniky letos žádné tržby, naopak budou muset vynaložit značné náklady na obnovení půdní úrodnosti. Vadí jim také, že v celém systému kompenzací se vůbec nebere v úvahu, že některé zemědělské plochy, zejména na Moravě, byly v rámci regulace vodního režimu cíleně zaplaveny, aby se zabránilo škodám na vodohospodářských systémech nebo v osídlených oblastech na dolních tocích řek.
Vláda již dříve schválila pomoc postiženým zemědělcům prostřednictvím Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu, který může poskytnout garance a proplácet část úroků z úvěrů. Případné přímé podpory rolníkům či lesníkům na zmírnění následků povodní bude muset podle MZe schválit EU jako veřejnou podporu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down