02.11.2006 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrární podpory státu se napřesrok sníží zřejmě o čtvrtinu

V příštím roce bude krácena řada národních dotačních programů. Na národní agrární podpory je vyčleněno 1,29 miliardy korun, což představuje je ve srovnání s letošním rokem pokles asi o čtvrtinu. Oznámil to premiér Mirek Topolánek poté, co včera vláda schválila návrh ministerstva zemědělství.

Pouze potravináři si napřesrok polepší. Pro ně je určeno 310 milionů korun, zatímco letos měli k dispozici jen 250 milionů korun. Krácen bude na 107 milionů korun Nákazový fond, což je o 200 milionů korun méně. Ze 345 na 150 milionů korun se sníží podpora ozdravování polních a speciálních plodin. Na restrukturalizace ovocných sadů ministerstvo zemědělství navrhlo 75 milionů korun, což je o pětinu méně než loni.
Dále se mají snížit zdroje na pěstování energetických bylin a technického konopí, na udržování a zlepšování genetického potenciálu vybraných hospodářských zvířat, na genetické zdroje a na poradenství a vzdělávání. To má být v příštích letech podporováno hlavně z nového Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova.
Podpory včelařství zůstanou na 80 milionech korun, tedy úrovni stejné jako nyní. Zachováno má být i 70 milionů korun pro mimoprodukční funkce rybníků. O pětinu víc prostředků je určeno na budování kapénkových závlah.
Národní dotace bude ještě schvalovat Poslanecká sněmovna a může v nich udělat změny.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down