Agrofert chce koupit dvě drůbežářské firmy

Společnost Agrofert podnikatele Andreje Babiše chce koupit jednoho z největších producentů vajec v České republice. Středem jeho zájmu jsou firmy Česká vejce CZ z Velkých Pavlovic na Břeclavsku a Drůbežárna Osík z Litomyšle. Případ už začal posuzovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který to dnes uvedl na svém webu.

Antimonopolní úřad zahájil správní řízení ve středu. Posuzovat bude produkci a prodej konzumních slepičích vajec. Rozhodnout o povolení transakce by měl do měsíce.
Akciová společnost Česká vejce CZ byla založena v roce 1999 aktivitou několika producentů vajec s cílem zajistit centrálně odbyt. Firma je podle svého webu schopna zabezpečit v případě potřeby zásobování ve všech částech republiky. Výnosy společnosti v roce 2012 dosáhly téměř půl miliardy korun. Podle svého webu má firma jedenáct akcionářů. Patří mezi ně Agropodnik Hodonín, Zemědělská akciová společnost Hluboš, Zevos nebo Drůbežárny Osík, které mají také přejít pod kontrolu Agrofertu.
Skupině Agrofert vzrostly loni podle předběžných výsledků nekonsolidované tržby o 15 procent na rekordních 236 miliard korun. Hrubý zisk očištěný o výnosy z přijatých dividend naopak klesl o 26 procent na 5,7 miliardy korun. Růst tržeb byl z větší části dosažen nově začleněnými společnostmi.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *