01.06.2010 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrofert Holding měl loni nižší tržby i zisk

Skupině Agrofert Holding v loňském roce klesly konsolidované tržby o 15 procent na 85,89 miliardy korun ze 101,36 miliardy Kč v roce 2008. Čistý zisk skupiny se loni meziročně snížil o 700 milionů na 3,730 miliardy Kč. Informoval o tom majitel firmy Andrej Babiš.

Konsolidovaná účetní závěrka společnosti zahrnuje výsledky 203 firem.
Nekonsolidované tržby Agrofertu se loni snížily na 119,08 miliardy korun z předloňských 138,57 miliardy. V úvěrech loni firmy holdingu dlužily 20,96 miliardy korun, o 1,17 miliardy meziročně méně.
Babiš již dříve řekl, že zhoršení finančních ukazatelů zapříčinila ekonomické krize, která se v zemědělství projevuje zejména propadem výkupních cen komodit. Rok 2009 byl podle Babiše historicky nejhorší pro zemědělskou a chemickou část skupiny, v níž největší ztráty zaznamenaly společnosti Duslo Šala a Synthesia Pardubice.
Akciové společnosti Agrofert Holding, která stojí v čele stejnojmenného uskupení, loni klesl zisk meziročně o 1,44 miliardy korun z 6,832 miliardy korun v roce 2008 na 5,394 miliardy korun,.
Koncern loni posílil svou pozici jedničky tuzemského zemědělsko-potravinářského sektoru. Dokončil totiž akvizici svého největšího konkurenta v oboru, podniku Agropol Group patřícího do té doby podnikateli Jiřímu Malúšovi. Babiš, který je jediným vlastníkem Agrofertu, tak získal skupinu s ročním obratem přesahujícím 15 miliard korun, významnou zejména pro své kapacity na skladování zemědělských komodit a kvůli pozici v oblasti zpracování drůbežího masa.
Začátkem loňského roku se stala součástí skupiny Babišových firem také druhá největší tuzemská mlékárna, Olma. Agrofertu patří také například druhá největší česká pekárna Penam, součástí holdingu je i společnost Kostelecké uzeniny, největší tuzemský zpracovatel masa.
Společnost Preol, další člen skupiny, loni v červnu otevřela v Lovosicích závod na zpracování řepkového semene a výrobu metylesteru řepkového oleje (MEŘO), který se jako biosložka přidává do nafty. Již v letošním roce se chce firma podílet na českém trhu s MEŘO třetinou až 40 procenty.
Skupina, která zaměstnává zhruba 25.000 lidí, chce i nadále expandovat ve střední Evropě, uvedl začátkem roku Babiš.
V květnu Babiš informoval, že od Energetického a průmyslového holdingu kupuje masokombináty Krahulík - Masozávod Krahulčí a Kmotr - Masna Kroměříž. Koncem dubna server Euro.cz přinesl informaci, že holding ovládl také jeden z největších zemědělských podniků v Plzeňském kraji, Alimex Nezvěstice.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down