18.08.2009 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrofert Holding zvýšil čistý zisk

Akciové společnosti Agrofert Holding, která stojí v čele stejnojmenné skupiny firem podnikajících v zemědělství, potravinářském a chemickém průmyslu, loni podle auditovaných výsledků vzrostl čistý zisk z 861,25 milionu korun v roce 2007 na rekordních 6,8 miliardy korun.

Jak uvádí výroční zpráva společnosti, tržby Agrofertu vzrostly z předloňských 17,69 miliardy korun na 19,88 miliardy korun. "Hospodářské výsledky z obchodní činnosti za rok 2008 ukazují, že společnost pokračuje v pozitivních trendech hospodaření, a to i přes nepříznivé vlivy celosvětové finanční krize," uvedl ve výroční zprávě vlastník Agrofertu Andrej Babiš. Výrazný nárůst čistého zisku podnikatel přičítá zejména vyšším výnosům z dlouhodobého finančního majetku, které loni obnášely takřka 7,1 miliardy korun a ve srovnání s rokem 2007 byly o 6,65 miliardy korun vyšší. "Jedním z hlavních důvodů zvýšení obratu společnosti byl nárůst obchodu se zemědělskými komoditami, zvláště pak řepkovým semenem," dodal. Babiš jako jediný akcionář Agrofert Holdingu letos v červnu rozhodl, že společnost loňský zisk ponechá jako nerozdělený.
Skupina Agrofert Holding v roce 2008 vykázala zisk před zdaněním 6,153 miliardy korun a konsolidované tržby za prodej zboží, výrobků a služeb 101,365 miliardy korun. Objem tržeb se ve srovnání s rokem 2007 zvýšil o 21,6 procenta.
Zvýšení objemu tržeb bylo způsobeno nejenom vlivem rozšířené obchodní a výrobní činnosti, ale i aktivitami nových členů skupiny a dále pak nárůstem prodejních cen. "Hlavní vliv na dosažení uvedených hodnot měl zejména pozitivní trend v hospodaření, a to především u společností chemického sektoru, a stabilizovaná výkonnost zemědělsko-potravinářského sektoru," uvedl Babiš s tím, že menší měrou se na výsledcích podílí i nově zařazené společnosti s jejich příspěvky.
Podle Babiše nelze opomenout nemalý vliv konsolidačního rozdílu. "Naproti tomu negativně se na konečném výsledku hospodaření projevily rezervy a opravné položky v provozní oblasti hospodaření, které byly tvořeny především v důsledku pokračující globální finanční krize," dodal Babiš.
Mezi nejvýznamnější akvizice Agrofertu v roce 2008 patřily české a slovenské podniky zemědělské prvovýroby Belar, Proma - družstvo, První Žatecká a Zemos. Podstatná je ve výčtu nových společností také potravinářská společnost Olma. Dále byly do konsolidačního celku nově zařazeny společnosti, které byly založeny v roce 2008. Jde o prodejce zemědělské techniky Agrotechnic Moravia a obchodní společnosti Agro Teplice nebo Milkargo.
Agrofert Holding uzavřel v pořadí jedenáctou konsolidovanou účetní závěrku sestávajícím ze 153 společností ovládaných a řízených a z 23 společností pod podstatným vlivem, přičemž dalších 23 společností nebylo do účetní závěrky zařazeno.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down