06.10.2008 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrofert má zájem o Olmu

Holding Agrofert podnikatele Andreje Babiše hodlá koupit mlékárenské společnosti Olma a Milkagro. Informuje o tom úřední deska Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), jemuž firma poslala žádost o povolení spojení.

Olma s ročními tržbami přes čtyři miliardy korun je druhým nejvýznamnějším tuzemským výrobcem mléčných výrobků. Agrofert už letos koupil několik podniků a posílil své postavení na některých trzích. Schvalování této fúze tak zřejmě bude pro ÚOHS náročnější a vyžádá si delší čas.
Informaci dnes potvrdil ředitel Milkagra Roman Beneš i zástupci společnosti Olma. Majoritní podíl v Olmě nyní vlastní právě Milkagro, které se zabývá především výkupem a prodejem syrového kravského mléka. Milkagro sdružuje asi 160 zemědělských podniků z celé Moravy, které jsou jeho akcionáři. Mezi nimi je podle dostupných informací i firma Zemos ze skupiny Agrofert, přes kterou chce Babiš ovládnout zbytek Milkagra i Olmu. "Má zájem vstoupit majetkově do Milkagra. Je to nyní ve fázi jednání, myslím, že zatím není účelné k tomu podávat nějaké informace," řekl Beneš. 

Milkagru zatím v Olmě patří zhruba 51 procent akcií. Podle dřívějších informací chce firma svojí pozici v Olmě ještě posílit. Do konce roku by tak mělo Milkagro koupit podíl druhého nejvýznamnějšího akcionáře, společnosti Eligo. Díky tomu by vlastnilo téměř 100 procent akcií Olmy. O Olmu mají podle dřívějších informací zájem také některé další skupiny, třeba Burgus Invest nebo M.L. Moran.
Agrofert chce podle informací ÚOHS získat stoprocentní kontrolu nad Milkagrem i nad Olmou. V minulosti už koupil řadu potravinářských a zemědělských podniků a v některých oborech už je jeho podíl natolik silný, že to vyvolalo obavy z narušení trhu i u antimonopolních úředníků. Poslední fúzi se skupinou První žatecká tak ÚOHS podmínil odprodejem některých jiných podniků ze skupiny Agrofert.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down