18.09.2014 | 04:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrofert otevřel mléčnou farmu

V Uhelné Příbrami dnes byla otevřena nová farma se stájemi až pro 1240 dojnic. Chovatelé ze zemědělské společnosti ZS Vilémov počítají s denní produkcí 30 000 litrů mléka, které budou dodávat do mlékárny v nedalekém Hlinsku. Zemědělský podnik i mlékárna patří do koncernu Agrofert, jehož majitelem je ministr financí Andrej Babiš. Podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky byla v Uhelné Příbrami postavena největší mléčná farma v České republice.

Farma s bioplynovou stanicí stojí v místě kravína z 80. let, který byl zbourán. Stála 300 milionů korun. Investice by se podle ředitele zemědělské společnosti Tomáše Kunce měla vrátit nejpozději do deseti let. "Což bude záviset na vývoji ceny mléka na trhu," podotkl. V novém provozu vznikne kolem 30 pracovních míst.
Stavba stájí s dojírnou, skladem na 60 000 tun krmiva, zásobníkem kejdy a bioplynovou stanicí trvala rok a půl. Zajišťovala ji společnost Metrostav. Technologie pro chov byly dodány firmou Farmtec, která rovněž patří do koncernu Agrofert. Podle Kunce splňuje nová mléčná farma nejpřísnější normy pro chov zvířat a bude tam zajištěn nepřetržitý veterinární dohled.
Bioplynová stanice s výkonem 549 kilowatů bude zpracovávat kejdu z chovu dojnic. Teplo a elektřina, kterou stanice vyrobí, budou zužitkovány v provozu farmy.
Skupina Agrofert je největší v českém zemědělství a potravinářství, dvojkou v chemickém průmyslu a významným subjektem i v lesnictví a médiích. Za minulý rok skupina vykázala konsolidovaný zisk 5,613 miliardy korun a tržby 151,7 miliardy korun. V číslech jsou zahrnuty výsledky 228 firem. Agrofert je z hlediska tržeb čtvrtým největším podnikem v ČR, zaměstnává přes 34 000 lidí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down