Agrofert podal žalobu na Evropský parlament za odepření dokumentů

Společnost Agrofert podala k Soudnímu dvoru Evropské unie žalobu na Evropský parlament. Stěžuje si na odepření přístupu k dokumentům, na jejichž základě europoslanci loni schválili rezoluci o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, dřívějšího majitele Agrofertu. Holding Agrofert v žalobě zdůrazňuje, že zveřejnění dokumentů je ve veřejném zájmu. Na věc upozornily servery Seznam Zprávy a Euractiv s tím, že o žalobě v pondělí informoval úřední věstník Evropské unie.

"Nebudeme tuto záležitost blíže komentovat," reagoval mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. V obdobném duchu se vyjádřil rovněž Evropský parlament, jehož představitel uvedl, že instituce nikdy nepodává vyjádření k probíhajícím kauzám.
Agrofert chtěl nahlédnout do dokumentů, které loni vedly europoslance ke schválení rezoluce. Evropský parlament to však zamítl. Agrofert se teď proti rozhodnutí brání žalobou a žádá soud, aby požadované dokumenty zpřístupnil a nařídil parlamentu uhrazení výloh. Europarlament podle Agrofertu "pominul i převažující veřejný zájem na zveřejnění požadovaných dokumentů, který v tomto případě spočívá v respektu k hodnotám právního státu založeném na dodržování základních práv a svobod". Žaloba také uvádí, že část dokumentů je již veřejně dostupná a europarlament neprokázal, že by existovalo "riziko konkrétního a skutečného ohrožení tohoto vyšetřování zpřístupněním dokumentů".

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down