Agrofert posílil na chmelařském trhu, koupil předního pěstitele Top Hop

Koncern Agrofert koupil předního pěstitele chmele skupinu Top Hop. Rozloha chmelnic Agrofertu stoupne o 550 hektarů, když dosud obhospodařoval 160 hektarů chmelnic. Hodnotu transakce nebudou smluvní strany zveřejňovat. Informoval o tom mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský. Celkově je v Česku podle Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského zhruba 4940 hektarů osázených chmelem. Pěstitelů je kolem 120, přičemž přes tři čtvrtiny chmele se pěstují v Žatecké chmelařské oblasti. Podle odhadu dvou zdrojů serveru Hospodářských novin se hodnota transakce může pohybovat okolo jedné miliardy korun.

Společnosti skupiny Top Hop obdělávají více než 3600 hektarů zemědělské půdy, z čehož tvoří téměř 550 hektarů chmelnice. Všechny jsou v Žatecké chmelařské oblasti. Hlavním předmětem podnikání pěti dceřiných společností je především zemědělská prvovýroba se zaměřením na pěstování chmele, ale také ostatní rostlinná výroba a chov skotu. Podle výroční zprávy za rok 2021 sklidil Top Hop 1521 tun chmele, což odpovídá čtvrtině celkové produkce v Česku za daný rok.
"Koncern Agrofert se společnostmi Top Hop dlouhodobě spolupracuje. Akvizicí získáváme dobře fungující společnost, kvalitní ornou půdu a navíc rozšiřujeme naše podnikání v oblasti chmelu. Dosud jsme obhospodařovali 160 hektarů chmelnic a patřili mezi pět největších pěstitelů chmele v Česku," uvedl ředitel zemědělské divize a výkonný ředitel Agrofertu Josef Mráz.
Top Hop je jedním z dodavatelů chmele pro plzeňský Prazdroj, řekl mluvčí Prazdroje Zdeněk Kovář. "Chmel nakupujeme prostřednictvím našich obchodních partnerů od desítek tuzemských pěstitelů, a to od malých farmářů až po ty největší pěstitele," sdělil.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down