Agrofert prodává firmy Druko Střížov a Česká vejce CZ

Společnost Agrofert prodává producenta slepičích vajec Druko Střížov a obchodníka s vejci Česká vejce CZ. Převzít je má firma Maso Jičín podnikatele Bohuslava Kohouta. Vyplývá to z informací na webu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

ÚOHS se transakcí zabývá v takzvaném zjednodušeném řízení. Rozhodnutí by tak měl vydat do 20 dní. Majitel firmy Maso Jičín Bohuslav Kohout figuruje ve firmách Zlatá vejce nebo Proagro Nymburk zaměřených rovněž na produkci vajec.
Přeštická firma Druko Střížov loni skončila ve ztrátě, produkuje kolem padesáti milionů vajec ročně, což je zhruba pětina produkce Agrofertu. Koncern ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše tím patrně přijde o postavení čtyřky na českém trhu, kde je dominantní Schubert partner, píše server. Zda se Agrofert chystá zbavit také dalších svých firem na výrobu vajec, mezi něž patří například rovněž ztrátová Česká Vejce Farms, nesdělil. "Můžeme potvrdit záměr určitou část svých chovů nosnic prodat," uvedl pouze mluvčí koncernu Karel Hanzelka.
Ve firmě Česká vejce CZ, která vznikla na konci 90. let s cílem zajistit svým členům centrální odbyt vajec, nyní Agrofert drží víc než 80 procent. Dále ji spoluvlastní zemědělské firmy Zevos a DŽV Rychnov nad Kněžnou, které mají shodně víc než devět procent. "My nebudeme nic prodávat a náš podíl v Českých vejcích CZ si necháme," cituje server ředitele DŽV Tomáše Jedličku. Zevos věc nechtěl komentovat.
Druko Střížov loni vykázalo ztrátu po zdanění 2,6 milionu korun, tržby přitom podniku vzrostly na téměř 84 milionů. Společnost to ve výroční zprávě vysvětluje nízkou výkupní cenou vajec, která nestačila na pokrytí nákladů na výrobu. Firma Česká vejce CZ měla loni podle výroční zprávy ztrátu 1,2 milionu korun, zatímco tržby jí vzrostly na 537 milionů korun.
Plánovaný obchod může podle serveru IHNED.cz souviset s chystaným zákazem klecových chovů v Česku od roku 2027. V září jej schválili poslanci a nyní se jím zabývají senátoři. Koncern Agrofert produkuje 85 procent vajec z klecových chovů a proti zákazu se už dřív vymezil s tím, že zvažuje prodat své chovy nosnic a v této oblasti dále nepodnikat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down