25.08.2008 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrofert smí koupit První žateckou

Skupina Agrofert smí koupit konkurenční holding První žatecká, musí ale prodat některé jiné podniky. Rozhodl o tom Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), sdělil jeho mluvčí Kristián Chalupa. Úřad se žádostí o spojení zabýval déle než je obvyklé kvůli podezření, že by Agrofert mohl na některých trzích získat příliš silné postavení.

"Jednání s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže byla náročná. Museli jsme akceptovat podmínky, které si úřad stanovil, protože v opačném případě by tato fůze nebyla schválena," komentoval rozhodnutí ÚOHS Andrej Babiš.
Silné postavení Agrofertu by se podle ÚOHS mohlo projevit v maloobchodním prodeji průmyslových hnojiv a skladování rostlinných komodit v Ústeckém a Středočeském kraji a v maloobchodním prodeji přípravků na ochranu rostlin a krmných směsí v Ústeckém kraji. Tomu má podle ÚOHS zamezit právě podmínka prodeje některých firem v severních a středních Čechách, kde působí i První žatecká - skupina s ročními tržbami kolem miliardy korun. Firmy musí Agrofert prodat nezávislému třetímu subjektu, který bude mít předpoklady pro provozování takových aktiv, čímž dojde k odstranění obav z narušení hospodářské soutěže na uvedených trzích ve Středočeském a Ústeckém kraji, poznamenal Chalupa. Antimonopolní úřad takto postupuje jen výjimečně, pokud se obává možného narušení trhu. Část svých prodejen tak musí podle čerstvého rozhodnutí úřadu prodat také skupina REWE, která chce koupit řetězec Plus-Discount. Její postavení na trhu by jinak bylo příliš silné, protože už v minulosti výrazně posílila jinými akvizicemi.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down