Agrofert zvítězil u soudu EU

Česká skupina Agrofert zvítězila u Soudního dvora EU v Lucemburku ve sporu s Evropskou komisí. Ta v minulosti zakázala Agrofertu přístup k dokumentům o koupi Unipetrolu polskou společností PKN Orlen. Soud rozhodl, že počínání komise bylo protiprávní a její rozhodnutí zrušil. Novináře o tom dnes informoval Soudní dvůr EU.

Případ se týká dlouholetých sporů Agrofertu a polského koncernu PKN Orlen, který v roce 2004 koupil českou společnost Unipetrol a transakci v roce 2005 schválila i Evropská komise. Polská média krátce po prodeji ale informovala, že PKN Orlen se v roce 2004 zavázal prodat část Unipetrolu majiteli Agrofertu Andreji Babišovi pod cenou za to, že přesvědčí české levicové politiky, aby při privatizaci rozhodli ve prospěch PKN Orlen. Zrušení této smlouvy by znamenalo pokutu asi 2,2 miliardy korun.
Polský koncern nicméně později od smluv s Babišem odstoupil a Agrofert se již několik let soudně domáhá náhrady škod. V roce 2006 česká skupina navíc požádala Evropskou komisi, aby zpřístupnila dokumenty, z nichž vycházela při posuzování prodeje Unipetrolu. Komise ovšem žádost Agrofertu zamítla, přičemž česká skupina jí úspěšně zažalovala u Soudního dvora EU v Lucemburku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *