Agromoravia v Moravské Nové Vsi je zcela zničené, vinohrady u Lužic zmizely

Čtvrteční tornádo na Hodonínsku poškodilo kromě obydlí a vesnic také vinohrady a zemědělské podniky. Vinohrady v okolí Lužic jsou naprosto zdevastované, uvedl prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray. Provoz Agromoravia v Moravské Nové Vsi je prakticky zničený, řekl ředitel firmy Vladimír Mazuch.

"V podstatě je u nás škoda stoprocentní. Veškeré zemědělské stroje jsou zničené, dva kombajny, osm traktorů. Jako jediní v republice jsme zpracovávali sladkou kukuřici, ale celá zpracovna je zničená, neuděláme vůbec nic," poznamenal Mazuch.
V Agromoravia měli ve čtvrtek na výkrm 430 býků, pravděpodobně 30 zvířat zahynulo pod sutinami, zbylé si majitel odváží. A škody vznikly i na plodinách, přestože o nich zatím vedení firmy nemá přesnou představu.
"Polnosti budeme objíždět odpoledne, máme jich 250 hektarů. Ale co je kolem farmy, kde byl zasetý hrách, to je všechno pryč. Na farmě zmizely sloupy, stromy, ploty," dodal Mazuch s tím, že pojišťovací makléři, s nimiž společnost spolupracuje, přijedou osobně na místo, aby pomohli vyčíslit škody. Ty podle něj půjdou do stovek milionů.
Ředitel Agromoravia zatím neznal stav 40 hektarů vinohradů, které firmě patří, podle prezidenta Svazu vinařů Tibora Nyitraye po vinohradech v trase tornáda nezůstalo prakticky nic.
"Ráno se mi podařilo spojit s několika vinaři v nejpostiženější oblasti. V Lužicích mi jeden z nich řekl, že před deseti dny mu kroupy potloukly hrozny, ale teď už žádný vinohrad nemá. Tornádo vyrvalo ze země sloupky, vedení a keře i s kořeny. Uprostřed té spoušti prý leží litinová vana, kterou vítr odkudsi přinesl," popsal Nyitray.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down