Agromoravia v Moravské Nové Vsi stále sčítá škody, žádná z budov nezůstala

Společnost Agromoravia v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku, jejímž areálem i polnostmi se ve čtvrtek prohnalo tornádo, stále ještě sčítá škody. Zároveň se pokračuje s úklidem sutin, většina budov je určena k demolici, řekl ředitel společnosti Vladimír Mazuch.

"Většinu budov tvořily betonové konstrukce z 50. let, všechno je to rozbité. Měli jsme tu statiky a podle nich většina budov nemůže zůstat stát," uvedl Mazuch.
Díky technice zapůjčené hasiči jde podle něj úklid sutin dobře, ale ještě nějakou dobu potrvá. Vyprostit je třeba i techniku, kterou tornádo zničilo. A připravují se i podklady pro jednání s pojišťovnami.
"Byli tu statici, pojišťováci, všechno je rozpracované, celková škoda zatím vyčíslena není. Z 1400 hektarů polí je zničených tak 300 až 400 hektarů. Je v nich nanesený nepořádek, stavební odpad, který tornádo neslo. Než s nimi budeme cokoliv dělat, musíme pole od nepořádku vyčistit, protože by mohl zničit stroje," řekl ředitel Agromoravia.
Od výrobce zemědělských strojů má firma přislíbené zapůjčení kteréhokoliv stroje, ale polehané obilí a kukuřici bude komplikované sklidit.
Ve čtvrtek večer byli na farmě býci navezení k vykrmení, 80 z nich bouře zabila nebo je bylo nutné utratit, zbylé si majitel odvezl. Jiná zvířata podnik nemá.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down