10.08.2006 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

AK: Obilí bude letos chybět

Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Veleby nebude letos Česká republika po dlouhé době soběstačná v obilí. Kvůli nepřízni počasí je totiž významná část úrody poškozená a nedostává se chlebového obilí. Jeho ceny tedy vzrostou, což bude mít vliv i na spotřebitelské ceny konečných výrobků. Veleba to Agrowebu řekl po dnešním jednání komoditní rady agrární komory pro obilí.

. „Podle šetření regionálních agrárních komor, mlynářů a skladovatelů vychází najevo, že se letos nesklidí ani šest milionů tun obilí a úroda kukuřice se bude pohybovat kolem 500 tisíc tun. Ohroženo je především potravinářské obilí, kterého podle odhadů nebude sklizeno ani milion tun. Pšenice nedosahují potravinářské kvality, což je velký škrt v rozpočtu mnoha zemědělských společností, protože vlivem nižší kvality utrží až o čtvrtinu méně,“ řekl s tím, že očekávaný cenový nárůst ztráty pěstitelů v žádném případě nevyrovná.
Ceny obilí podle něj začaly růst de facto okamžitě. „Na našem trhu začali již operovat polští obchodníci, kteří poptávají potravinářskou pšenici za cenu 3700 korun za tunu, a tuzemští odběratelé na to budou muset reagovat,“ vysvětlil Veleba. Producenti obilí, jak řekl, letos zaznamenají těžké ztráty, proto komora požádá vládu o pomoc. „Sestavujeme petici, kterou na úřad vlády doručíme,“ dodal.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down