16.06.2008 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

AK: Sklizeň obilovin bude nadprůměrná

Agrární komora ČR letos očekává nadprůměrnou domácí úrodu obilí. Zatímco loni pěstitelé sklidili z polí 7,153 milionu tun obilí, tak letošní sklizeň by se podle odhadu komory měla díky příznivému počasí a nárůstu osetých ploch pohybovat v rozmezí od 7,2 milionu tun do 7,5 milionu tun obilí. Informoval o tom dnes Josef Kubiš z komoditní rady komory.

Jak ale řekl. kvůli vysoké poptávce nelze letos očekávat pokles cen obilovin, které loni ve srovnání s rokem 2006 vzrostly až na dvojnásobek.
Větší sklizeň se letos očekává také v celé EU, která po loňském dramatickém růstu cen obilovin pozastavila platnost nařízení, jež nutí farmáře ponechávat část půdy ladem. Čeští zemědělci tak letos zvýšili rozlohu polí s ozimým obilím o 2,3 procenta, což ve srovnání s minulým rokem představuje navíc 22 tisíc hektarů. Rozloha polí s ozimou řepkou pro letošní sklizeň se meziročně zvýšila o 7,3 procenta, tedy o 24 tisíc hektarů.
Loni se u nás urodilo 7,153 milionu tun obilí, v celé EU to bylo 257 milionů tun. Podle předpokladu by v tomto roce měla sklizeň obilí v unii stoupnout přibližně o 30 milionů tun. Úroda řepky v ČR se loni pohybovala kolem 1,032 milionu tun, což je ve srovnání s průměrem předchozích tří let více o 170 tisíc tun.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down