AK: Zemědělci kvůli propadu cen komodit letos zřejmě přijdou o více než 30 mld. korun

Tuzemští zemědělci kvůli prudkému poklesu cen zemědělských komodit a rostoucím skladovým zásobám, které souvisí s jejich vyšším exportem z Ukrajiny do států Evropské unie, letos zřejmě přijdou na tržbách o více než 30 miliard korun. "Evropa je v současnosti zaplavena zemědělskými komoditami z Ukrajiny, které měly původně směřovat k tradičním odběratelům této produkce ve třetích zemích," stojí v dokumentu Olomoucká výzva, který dnes projednává sněm Agrární komory (AK) ČR v Olomouci. Podle prezidenta AK Jana Doležala lze před letošní sklizní očekávat další výrazný pokles cen zemědělských komodit a tím i tržeb zemědělců.

"Je paradoxní, že minulý rok jsme se tolik obávali nedostatku potravin, až jich nyní máme nadbytek," řekl Doležal na sněmu.
Zásoby zemědělských komodit před letošní sklizní podle Doležala činí více než 150 procent oproti evropskému průměru v předešlých letech. Doležal míní, že prudký nárůst dovozu zemědělských komodit z Ukrajiny do států EU nemusel být původním záměrem bezcelní dohody s Ukrajinou, nicméně je důsledkem selhání tranzitních koridorů, kterými produkce ukrajinských zemědělců proudí přes členské státy EU k odběratelům ve třetích zemích. "Neprofitují z toho ukrajinští zemědělci ani zemědělci v EU," upozornil.
Zisk českého zemědělského sektoru loni podle Českého statistického úřadu vzrostl meziročně o 5,8 procenta na 27,9 miliardy Kč. Produkce se zvýšila o 19 procent téměř na 200 miliard. Zemědělský svaz ČR uvedl, že zemědělským podnikům v ČR loni stoupl zisk o 142 procent na 22 miliard korun. Údaje, se kterými pracuje svaz, vycházejí z hospodářských výsledků po zdanění. Letos ale ceny zemědělských komodit kvůli velkým skladovým zásobám klesají.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down