06.07.2014 | 05:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Akce na farmách oslovují rodiny

Minulou sobotu se konala další akce k Roku rodinných farem, který pořádala Asociace soukromého zemědělství na farmách svých členů. Tentokrát to bylo na farmě rodiny Tvarůžkových v Hlubočci u Opavy. Stejně jak na jiných podobných akcích si na své přišly rodiny s dětmi v rámci celodenního zábavného programu, který zahrnuje již tradiční farmářskou a řemeslnou stezku, historickou vesničku, IQ stezku v korunách stromů, dílničky či hernu pod širým nebem.

Jak již dříve uvedla tisková referentka Asociace soukromého zemědělství ČR Šárka Gorgoňová, cílem těchto akcí podobně jako farmářských slavností je přiblížit širší veřejnosti domácí hospodaření. O tom, že tyto akce mají úspěch svědčí i účast několika tisíc návštěvníků. Například čtvrtá série farmářských slavností se konala v červnu na farmě Zdeňka v Porubě u Hustopečí nad Bečvou, která byla z aložena roku 1992. V současné době obhospodařuje 150 hektarů půdy, živočišnou výrobu představuje chov 130 kusů mléčného skotu, z toho 90 holštýnského plemene. Hlavním cílem farmy je produkce vysoce kvalitního mléka, které je denně dodáváno nejen do Mlékárny Kunín, ale prodává se i přímo ze dvora. „Je třeba ukázat, že naši zemědělci hospodaří na vysoké úrovni, mají kvalitní ustájení, technologie a vyrábějí i finální produkty. Akce je zaměřena na rodiny s dětmi proto, aby se mohly podívat, o čem zemědělství jako obor dnes je. Třeba je to nějakým způsobem osloví, aby se jednou mladá generace rozhodla více vstupovat do zemědělství,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka, který Farmářské slavnosti společně s majitelem farmy Antonínem Horníkem, předsedou ASZ Olomoucko Václavem Koutným a starostkou městyse Júlií Vozákovou oficiálně zahájil. 

Další farmářská slavnost se uskuteční 12. července na Farmě Svoboda a Appallosa Ranč Lažínky.

Akce k Roku rodinných farem jsou pak navíc spojeny se semináři, zabývajícími se jednotlivými tématy takzvané Křížové cesty českého sedláka. Sedláci, ale i laická veřejnost přivítali možnost prohlídky farmy s osobním výkladem majitelů – bratrů Martina a Jana Tvarůžkových. Ti se na svých hospodářstvích v Hlubočci a sousedních Kyjovicích velmi úspěšně věnují zemědělskému podnikání, které obnáší obhospodařování více než tisícovky hektarů půdy, chov tří stovek mléčného a stovky masného skotu. Rostlinná výroba je zaměřena zejména na pěstování pšenice, řepky, sladovnického ječmene, kukuřice a ostropestřce. Samozřejmostí je moderní zemědělská technika, čistička na obilí, sila a hala na uskladnění produkce. V budoucnu rodina uvažuje jak o zřízení bourárny, tak o zpracovávání části mléka ve vlastní mlékárně. Manželky obou bratrů totiž již nějakou dobu pokusně vyrábějí vynikající sýry několika typů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down