31.05.2004 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Akce spojené s jízdou zručnosti

Pořádání oblastního kola Jízdy zručnosti, soutěže pořádané pro žáky středních škol a učilišť, se opět po roce vrátilo do Světlé nad Sázavou. Akci spojenou se Dnem Zemědělce zorganizovala tamní Integrovaná střední škola ve spolupráci s vydavatelstvím Profi Press. Oficiálním partnerem kola byla obchodní a servisní společnost s ručením omezeným Staton.

Začátkem května se do historické budovy Integrované střední školy (ISŠ) ve Světlé nad Sázavou sjeli účastníci soutěže, která se tam poprvé konala před dvěma lety. Slavnostní zahájení se odehrálo v nádherném Rytířském sále, který se zachoval v západním křídle zámku, jehož nejstarší část byla postavena koncem 14. století a ve kterém má dnes škola sídlo. Po oficiálním úvodu, kterého se zúčastnili i zástupci města, se hosté i závodníci přesunuli do nedalekého areálu praktického výcviku, kde se konala vlastní soutěž.
Na startu závodu se kromě domácích studentů sešli reprezentanti škol a odborných učilišť z Benešova, Čáslavi, Kamenice nad Lipou, Velkého Meziříčí, Třebíče, Tábora, Humpolce, Havlíčkova Brodu, Bystřice nad Perštýnem a Brandýsa nad Labem. S náročnou tratí se utkalo celkem 37 soutěžících.
Kromě hlavního závodu, kterým byla jízda zručnosti, se také uskutečnily dvě doprovodné soutěže. První z nich bylo couvání traktorem s přívěsem a druhou ovládání nakladače UNHZ 500. Celá akce vzbudila velký zájem a na traktorové klání se přišli v hojném počtu podívat a povzbudit nejenom spolužáci závodníků, ale i pracovníci okolních zemědělských podniků a účastníci souběžně probíhající valné hromady okresní agrární komory.
Doprovodný program
V rámci doprovodného programu se prezentovaly i firmy působící na trhu potřeb pro zemědělství. K vidění byla nabídka osiv, čisticí technika a velký výběr zemědělských strojů a zařízení, zvláště pak traktorů. Mezi vystavovanou technikou vévodily stroje, které prezentoval sponzor oblastního kola, společnost Staton, s. r. o. Tato společnost dodávající techniku John Deere má k ISŠ ve Světlé n. Sázavou. úzký vztah i geograficky, neboť v nedalekém městě Habry vybudovala před sedmi lety své prodejní a servisní středisko.
Nejen běžné návštěvníky, ale i potenciální zájemce o studium lákala k prohlídce výstavka prací žáků ISŠ Světlá n. Sázavou, doplněná informacemi o studijních oborech. Škola nabízí široký výběr tříletých učebních oborů (automechanik, autokarosář, autoelektrikář, opravář zemědělských strojů, zemědělec, zámečník, kovář a podkovář, kuchař-číšník, provoz pohostinských služeb) včetně možnosti doplnění vzdělání pomocí příslušného nástavbového studia. Nabídku obohacují maturitní obory sociální péče, management zemědělství a lesnictví, zemědělské podnikání nebo kurzy pro dospělé jako například rekvalifikace pro zemědělské činnosti. Škola má kvalitní zázemí jak pro teoretickou, tak praktickou přípravu. O tom, že se ve Světlé studentům opravdu věnují, nakonec svědčil i pohled do výsledkové listiny Jízdy zručnosti.
Domácí si vedli dobře
Přestože organizátorům trochu komplikoval průběh soutěže silný nárazový vítr, což se obzvláště projevovalo u zavěšených překážek, závodníci se tím nenechali vyvést z míry a většina jízd působila plynulým a sebejistým dojmem. Se záludnostmi trati si nakonec nejlépe poradili domácí řidiči, kteří se v první pětce objevili hned tři. Vítězem se stal s výsledným časem 137 sekund a žádným trestným bodem Jan Mísař z domácí ISŠ Světlá n. Sázavou. Tento výkon mu zajistil více než minutový náskok před druhým Josefem Urbanem z Vyšší odborné a střední zemědělské školy Benešov. Třetí se ztrátou téměř dvou minut na vítěze skončil Martin Novák ze Střední zemědělské a ekonomické školy Čáslav. Jen pro úplnost je třeba dodat, že v první pětce se umístili ještě domácí soutěžící Jaroslav Kalina na čtvrtém a Václav Halama na pátém místě. Akce proběhla díky organizátorům i odpovědnému přístupu soutěžících velmi hladce a nezbývá, než všem poděkovat za dobře odvedenou práci. Se soutěžícími, kteří postoupili, se budete moci ještě jednou setkat koncem srpna v celostátním kole, které se pojede v rámci doprovodného programu letošní výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down