30.06.2004 | 04:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Akcionáři firmy Bohemia Sekt obdrží dividendu 340 korun na akcii

Historicky nejvyšší dividendu ve výši 340 korun před zdaněním vyplatí svým akcionářům Bohemia Sekt. V letech 1992 až 1996 činil podíl na zisku jen šedesát až sto korun. Rozhodla o tom valná hromada Bohemia Sektu Starý Plzenec.

Společnost Bohemia Sekt vyplatí podíl na zisku po šesti letech, předtím investovala stovky milionů korun do rozšíření výroby a modernizace tak, aby splnila normy Evropské unie. Z celkového loňského čistého zisku 75 milionů korun, který byl srovnatelný s rokem 2002, obdrží akcionáři celkem 61 milionů korun, uvedl ředitel společnosti Josef Vozdecký. Zbylý zisk přispěje podle něj opět k dalšímu rozvoji.
Český výrobce s více než čtvrtinovým podílem na domácím trhu vína loni prodal 34,3 milionu lahví, což je meziročně o 6,5 procenta méně. Pokles prodeje byl podle obchodního ředitele Dalibora Šebely očekávaný, protože se výrazně změnila struktura směrem k prodeji vín i sektů s vyšší přidanou hodnotou. Odbyt nejlevnějších stolních vín se naopak meziročně snížil o více než patnáct procent.
Za víno loni firma utržila o více než čtyři procenta více než o rok dříve, celkem 1,485 miliardy korun. Na nárůstu se podílely tržby za kategorie jakostních vín, která reprezentovala podobně jako stolní zhruba pětinu prodeje. Proti minulým letům se podle obchodního ředitele Dalibora Šebely propadl vánoční prodej zejména sektů, které spolu s perlivými víny tvoří 60 procent tržeb. Odběratelé dávali přednost lihovinám, kterými se předzásobovali kvůli lednovému zvýšení spotřební daně a konzumenti se přesouvali k levným nápojům.
Výrobce vín se také více zaměřil na export, který se meziročně zvýšil o 40 procent a tvořil šest procent z celkového prodeje. Vývoz je podle Šebely nutností, neboť česká spotřeba už příliš rychle neporoste. Jejich odběrateli jsou především Slovensko a Polsko.
Společnost Bohemia Sekt Starý Plzenec ovládá zhruba z 96 procent německý výrobce alkoholických nápojů Henkell & Söhnlein, který patří do potravinářské skupiny Dr. Oetker.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down