30.04.2007 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Akcionáři Zetoru schválili navýšení jmění

Akcionáři brněnského Zetoru schválili navýšení základního jmění firmy z 24,139 milionu korun na 306,139 milionu korun. Zetor a.s., de facto mateřská firma výrobního Zetor Tractors, obchodního Zetor Trade a další desítky společností, tak chce zvýšit svou bonitu a důvěryhodnost, uvedl ředitel společnosti Pavol Hubočan. Základní kapitál všech českých firem ze skupiny přesáhne po navýšení 1,2 miliardy Kč.

Největší výrobce traktorů v ČR prochází v posledních třech letech restrukturalizací. Postupně osamostatnil obchod i výrobu, a v původní akciové společnosti tak zůstala jen administrativní část. Celá skupina Zetor loni meziročně zvýšila tržby o čtvrtinu na 4,92 miliardy korun. Zisk klesl kvůli mimořádným nákladům na soudní spor s věřitelem ze 153,3 milionu na 149,7 milionu.
Skoro 98 procent Zetoru vlastní slovenský HTC holding. Už v roce 2002, kdy většinový podíl koupil, dostal firmu z červených čísel. Zetor čítá desítku českých společností a dceřiné podniky, které mají na starost prodej traktorů, v Polsku, Irsku, Německu, ve Velké Británii a Francii. Zetor Tractors má základní jmění 645 milionů Kč, Zetor Trade skoro 300 milionů.
Základní kapitál Zetor, a.s. byl ještě loni 4,139 milionu korun, akcionáři pak schválili navýšení o 20 milionů. Ještě v roce 1994 přitom základní kapitál Zetoru převyšoval čtyři miliardy korun. Podnik ho ale kvůli špatným hospodářským výsledkům, které vyvrcholily dlouhodobou odstávkou výroby v letech 1999 a 2000, snížil. Nízký kapitál však komplikoval i jednání s obchodními partnery.
Nyní společnost vydá dalších 282.000 akcií v hodnotě 1000 Kč. Předností právo na jejich odkoupení budou mít drobní akcionáři. Pokud o ně nebude zájem, dostane nabídku HTC.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down