31.05.2001 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Akreditace agentury SAPARD odstartuje asi v polovině června

Asi v poloviněi června hodlá ČR předat Bruselu dokumentaci o české agentuře SAPARD, čímž odstartuje proceduru její akreditace v EU. Touto akreditací unie uzná způsobilost agentury rozdělovat peníze z předvstupní pomoci EU na české zemědělské projekty. Podle MZe by akreditaci mohla agentura dostat ještě letos na podzim.

V České republice je asi 320 školených konzultantů, kteří mohou zájemcům s přípravou projektů poradit. Agentura ale nemůže začít projekty přijímat před udělením akreditace EU. Praha čeká, že zájem převýší i možnosti Sapardu, který pro Česko počítá do roku 2006 se 154 milióny eur (asi 5,7 miliardy korun), tedy 22 milióny eur ročně.
Jedinou kandidátskou zemí, jež už akreditaci agentury má, je Bulharsko. Náročný proces akreditace u něj trval čtyři měsíce. ČR doufá, že shledá-li Brusel dokumentaci kvalitní, mohlo by získání akreditace trvat asi dva měsíce.
"S velkým optimismem by se finální audit mohl uskutečnit těsně před prázdninami nebo těsně po prázdninách," míní Jan Gregor z ministerstva financí. Reálnější variantou je ale září nebo říjen, připustil. "Bude velmi těžké to dokončit do letní přestávky. Musíme vše prověřit a dodržet interní procedury, ač se to komisař pro zemědělství Franz Fischler snaží urychlit," míní mluvčí komise. Agentura bude totiž prvním decentralizovaným vnitrostátním orgánem kandidátských zemí, spravujícím peníze z EU. "Komisař musí v komisi i členských zemích prokázat, že se s penězi nakládá správně," podtrhl mluvčí Gregor Kreuzhuber s tím, že struktura Sapardu přetrvá i po vstupu kandidátů do EU a stane se základem budoucí správy prostředků EU v nových členských zemích. "Proto nechceme spěchat," podtrhl. Sapard je ukázkou, jak budou po vstupu ČR do EU fungovat strukturální fondy. Bude z něj subvencováno velké množství malých projektů. Příjemce ale musí nejprve projekt uskutečnit za své, a z agentury pak dostane úhradu. EU přitom podpoří jednotlivé projekty nanejvýš ze 75 procent, zbytek musí být národní zdroje. Projekty budou orientovány na investice do zemědělských firem, veterinární a fytosanitární kontroly, ale i na ochranu životního prostředí či uchování venkovského kulturního dědictví. Sapard obsahuje peníze už na roky 2000 a 2001. Kandidáti o ně ale nepřijdou, neboť je lze čerpat i v roce 2002.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down