Aktivisté v petici vyzvali vládu k větší ochraně klimatu a úsporám energií

K větší ochraně klimatu i životního prostředí vyzývá českou vládu petice, kterou dnes ekologická organizace Greenpeace v Praze předala zástupcům ministerstva životního prostředí (MŽP). Petici #SpoluProKlima od loňska podepsalo přes 55 000 lidí, řekl mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek. Text od politiků požaduje například i výraznější podporu úspor energií.

Podle Hrábka jsou vedle klimatických požadavků součástí výzvy i apely na větší podporu zateplování obydlí, energetických úspor a rozvoje obnovitelných zdrojů energie. O některá energetická témata se text rozšířil po počátku ruské invaze na Ukrajinu. Aktivisté řediteli odboru energetiky a ochrany klimatu MŽP Pavlu Zámyslickému dali i dopis požadující zvýšení klimatických ambicí.
Greenpeace petici předali krátce před jednáním ministrů životního prostředí EU, jenž bude 24. října v Lucemburku. Jednání povede končící ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Účastníci budou schvalovat unijní pozici pro klimatickou konferenci COP 27, která se koná od 6. do 18. listopadu v egyptském Šarm aš-Šajchu. Pozici EU tam bude prezentovat Česko jako předsednická země.
"Současná opatření pro snížení světových emisí nejsou dostatečná pro omezení globálního oteplování. Klimatická krize má už dnes za následek extrémní sucha, tajfuny a záplavy, a proto mezinárodní společenství musí dělat více pro její řešení," uvedla Miriam Macurová, koordinátorka klimatické kampaně Greenpeace. "Právě klimatický summit v Egyptě je příležitostí pro revizi dosavadních nedostatečných opatření. Česká delegace má v rámci předsednictví důležitou roli, kdy jako zástupce Evropské unie může nasměrovat ambicióznější světový vývoj. Zároveň by měla tyto ambice dostat také do české legislativy," uzavřela Macurová.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down