Aktivisti protestovali v centru Prahy proti kožešinovým farmám

Na odvrácenou tvář módního průmyslu a zabíjení zvířat kvůli luxusním oděvům dnes upozornili aktivisti na Staroměstském náměstí v Praze. Kritizují, že v Česku existuje 11 kožešinových farem chovajících lišky, norky a činčily. Zvířata prý žijí ve špatných podmínkách, holých drátěných klecích, což je podle aktivistů týrání. Proto v centru metropole uspořádali módní přehlídku, kde modelky předvedly kožichy a kožešinové doplňky a jedna z nich jako symbol protestu držela zabitou staženou lišku.

Aktivisti usilují o zákaz kožešinových farem na území ČR, většina jich je na Moravě. Ministerstvo zemědělství ale tvrdí, že šetření veterinárních inspektorů nepotvrdilo informace o špatných podmínkách chovaných zvířat. Přesné číslo o počtu usmrcených kožešinových zvířat není k dispozici, protože se údaj oficiálně neeviduje. Podle informací chovatelů kožešinových zvířat je v Česku ročně usmrceno deset až 13 tisíc norků a podle aktivistů více než deset tisíc lišek.
Spolek OBRAZ - Obránci zvířat chce lidem podle mluvčího Daniela Cao ukázat, že za každým kožešinovým límcem se skrývá jedna zabitá a z kůže stažená liška. "Snažíme se apelovat na odpovědné politiky a zejména na ministra zemědělství Mariana Jurečku, aby konečně podal návrh na změnu legislativy a zakázal chovy v kožešinových farmách v ČR," řekl ČTK Cao.
Dodal, že aktivisti Jurečku opakovaně vyzvali k jednání, a v nejbližších měsících mají naplánovanou schůzku. Odkazují se také na průzkum agentury CVVM z roku 2013, v němž se 68 procent Čechů vyjádřilo pro zákaz kožešinových farem. Zákaz chovu zvířat na kožešiny platí v 11 evropských zemích.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down