19.10.2006 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aktualizace Strategie udržitelného rozvoje ČR v krajích právě odstartovala

Včerejším dnem začala série celkem 14 setkání u kulatých stolů“ v jednotlivých krajích České republiky, kde se budou diskutovat názory a připomínky krajských samospráv k aktualizaci Strategie udržitelného rozvoje České republiky (SUR ČR) [1]. První krajský kulatý stůl se uskutečnil na Vysočině a zúčastnilo se jej 60 účastníků z řad politických představitelů kraje, pracovníků krajského a městských úřadů, zástupců odborných organizací, neziskového i podnikatelského sektoru. Akci předcházelo setkání zástupců kraje s reprezentanty vybraných resortů jako je doprava či místní rozvoj, které uvítal krajský hejtman Miloš Vystrčil.

Krajský kulatý stůl má sloužit k formulaci problémů, které podle názoru lidí, žijících a pracujících v regionech, provázejí uplatňování udržitelného rozvoje v podmínkách ČR. V letech 2006 -2007 proběhne z rozhodnutí Rady vlády pro udržitelný rozvoj (RVUR) aktualizace SUR a výsledný návrh bude předložen vládě v listopadu 2007. Proto, aby aktualizace SUR ČR byla opřena o názory z jednotlivých regionů, proběhne během následujících měsíců v každém kraji jedno toto diskusní setkání široké odborné veřejnosti, tak jako tomu bylo včera na Vysočině.

Cílovou skupinou kulatých stolů jsou nejen zástupci kraje a krajského úřadu, ale zejména představitelé odborných institucí, škol, firem, neziskových organizací a další odborné veřejnosti. Výstupy jednání budou zaznamenávány do specializovaného informačního systému DataPlán pro veřejnou správu a porovnány s oficiálními strategickými dokumenty.

Na včerejším setkání zazněla řada konkrétních námětů, na co by se při aktualizaci SUR rozhodně nemělo zapomenout. Široce zastoupena byla oblast rozvoje venkova a zemědělství, oblast dopravy či životního prostředí. Např. zástupci organizací z oblasti zdravotnictví zmínili, že udržitelný rozvoj jako koncept by v sobě měl zahrnout i oblast podpory zdraví a zdravého životního stylu a že by toto měla respektovat i SUR. Účastníci vícekrát, vždy k dané oblasti, diskutovali i otázku nepřehlednosti právních norem a složitost legislativy; zazněl rovněž požadavek na zavedení ekologické daňové reformy. Významně byla diskutována otázka nerovných podmínek pro naše zemědělce ve srovnání se zemědělci bývalé evropské patnáctky; zástupci venkova dále zdůraznili význam zajištění soběstačnosti země v produkci potravin a využití půdy i pro mimoprodukční funkce zemědělství, jako jsou obnovitelné zdroje energie apod.

Další setkání rámci Krajských kulatých stolů proběhne v 13. 11. 2006 v Ústeckém kraji.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down