20.08.2004 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aktuální nebezpečí: Smrtelný virus ptačí chřipky byl poprvé objeven i u prasat

Čína dnes oznámila, že její odborníci vůbec poprvé na světě zjistili výskyt smrtelné mutace viru ptačí chřipky i u prasat. Je tedy aktuální nebezpečí, před kterým varovala Světová zdravotnická organizace (WHO) začátkem roku, když upozornila, že by smrtelný virus H5N1 mohl zabít miliony lidí, pokud by se zkombinoval s lidskou chřipkou. Toto riziko by se údajně mohlo zvětšit, kdyby nositelem viru H5N1 bylo i vepřové maso, protože nemoc se do těla prasat může dostat podobným způsobem jako u dalších zvířat a lidí.

Experti virus H5N1 nejprve lokalizovali ve vzorcích odebraných u prasat v roce 2003 a poté v následně odebraných vzorcích z tohoto roku, prohlásil Čchen Chua-lan z Čínské národní laboratoře pro výzkum ptačí chřipky. Tento druh ptačí chřipky si letos ve Vietnamu a Thajsku vyžádal 27 lidských obětí. Poslední smrtelné případy ve Vietnamu úřady zaznamenaly na přelomu července a srpna. Kvůli epidemii ptačí chřipky musely být v těchto i dalších zemích jihovýchodní Asie letos utraceny statisíce kusů drůbeže.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down