15.10.2013 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aktuální stav řepky a posílení ozimů

Současný stav řepky je nesourodý. Dříve setá řepka dosahuje přibližně výšky asi dvaceti centimetrů. Je vhodné ji opakovaně ošetřit morforegulátory a posílit slabší kořenový systém. Oproti tomu řepka, která byla setá v polovině nebo až ke konci září, je zatím ve fázi dvou děložních lístků až třech pravých. Tyto porosty jsou většinou nerovnoměrně vzešlé a je potřebné až dorostou do fáze 5. pravého listu stimulovat porost k zesílení kořene, neboť je kvůli nízkým nočním teplotám inhibován v růstu a příjmu živin. Díky minulému týdnu, který byl slunečný, je pšenice ve většině podniků zasetá a dosévají se zbylé plochy.

Před dvěma týdny byl ve většině regionů srážkově nadprůměrný konec léta a začátek podzimu, což ovšem způsobilo u řepky horší vzcházení, promokřená půda zavinila utopení kořínků a zhoršené rozvíjení kořenového vlášení.

 

 Vaše starosti na naši hlavu

 

Koncem týdne přibývalo ze strany farmářů čím dál více dotazů ohledně porostů řepky. Někteří řešili problémy způsobené herbicidním ošetřením, jež způsobilo popálení mladých listů řepky. Ta se po tak razantním herbicidním zásahu bude sama snažit o vytvoření nových listů jako „náhradu“ za poškozené. Protože u tak poškozených porostů veškerá energie rostliny směřuje do nadzemní části, bude kořenový systém pomaleji růst a sílit.

 

Jakmile se u řepky vytvoří nové mladé listy, které budou plně nachystané na aplikaci biostimulačních látek, můžete aplikovat produkt Alga 600. Vhodnými produkty mohou být i Alga 300++P a SoftGuard, první produkt je zaměřený na podpoření kořenové soustavy (vyšší obsah P) a druhý přípravek zvyšuje odolnost proti chorobám (obsahuje chitosan oligosacharid 20 g/l).

 

Další nejčastější problém u pěstitelů řepky nastal po použití větší dávky morforegulátoru v kombinaci s dalšími faktory (chladno – mrazivo a zkracování dne). Někde se řepka podle slov farmářů úplně zastavila a přestala se vyvíjet. Retardaci růstu je možné zmírnit aplikací biostimulantu Alga 600 v dávce 0,5 kg/ha, který se bude snažit rostliny nabudit a podpořit v opožděném vývoji tak, aby byla řepky nachystaná v optimálním stavu a kondici k přezimování.

 

 

 

Podpora růstu kořenů

 

Pro lepší zakořenění ozimů doporučujeme z nabídky firmy Agrobiosfer aplikaci RootMost v dávce 0,5–1 l/ha. Po aplikaci přípravku RootMost dojde následně k intenzivní podpoře růstu kořenů, vytvoření bohatšího kořenového vlášení a v neposlední řadě k rozšíření kořenového krčku u řepku. Tím se podpoří lepší přezimování a snazší regenerace na jaře díky menšímu poškození kořene mrazem.

 

 Využitelnost bóru

 

Stále více si zemědělci oblíbili aplikaci foliárních přípravků obsahující bór již na podzim, což je jistě velice pozitivní přístup, který vede ke zlepšení vnitřní struktury kořene a k mnoha dalším efektům. Uvádí se, že řepka za celou vegetaci potřebuje přijmout zhruba 500 g bóru při plánovaném výnosu 4 t/ha, tedy do zimy potřebuje mít k dispozici 150–190 g bóru.

 

Na druhou stranu jsme se přesvědčili o účincích přípravků, který sice bór deklarují, ale přijatelnost a využitelnost pro rostlinu je zanedbatelná. Proto čím dál více se snažíme farmářům doporučovat variantu smíchání již zakoupeného bóru s biostimulantem (Alga 300++P nebo Alga 600), který dokáže lépe bór do rostliny načerpat a využít. Poté dojde ke zlepšení celkového stavu rostliny.

 

 

 

Novinka pro lepší přezimování

 

 

 

V současné době přicházíme na trh s produktem, který zvyšuje odolnost ozimů vůči vymrzání, zesiluje stavbu pletiv a stimuluje kořen k tvorbě většího objemu kořenového vlášení. Přípravek CaBoron má unikátní složení: (K2O 15 g/l; Ca (EDTA) 50 g/l; B 15 g/l). Vápník v chelátové formě je okamžitě rostlinou přijatelný a na 100 % využitelný. Současně posiluje obranyschopnost rostliny a zlepšuje odolnost vůči stresovým faktorům. Doporučená dávka u podzimních aplikací je 0,7 l/ha.

 

Příjem vápníku z půdy bývá značně ovlivněn půdními podmínkami. Při vysoké vlhkosti půdy bývá pro rostlinu méně přijatelný. Jeho příjem může být inhibován vysokým obsahem K v půdě. Deficit Ca u řepky způsobuje oslabení skeletu celé rostliny, což může způsobit vymrzání porostu (praskání kořenů, atd.) a následně v pozdějších fázích lámání vegetačního vrcholu. Vyjmenované extrémní jevy mohou být vzhledem k přezimování a nasazování květních poupat pro rostlinu fatální. Proto je efektivní mladé rostlinky co nejdříve podpořit tímto stavebním prvkem.

 

Draslík v produktu CaBoron působí ve spojení s Ca a B jako podpora k zesílení buněčných stěn, také zvyšuje mrazuvzdornost a následně zamezuje v pozdějších fázích poléhání obilnin.

 

Pro více informací ohledně poradenství a produktů k ošetření ozimů kontaktujte naše obchodní zástupce a navštivte internetové stránkys e-shopem firmy Agrobiosfer.

 

Ing. Petra Hašková

 

produktový manažer

 

Agrobiosfer, s. r. o.

 

 

 

Foto: Řepka ošetřená přípravkem RootMost, který podporuje růst kořenů (vpravo) v porovnání s kontrolou

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down