Výpravná publikace Českomoravské komory pozemkových úprav vydaná k výročí deseti let zákona o pozemkových úpravách a pozemkových úřadech zaujme každého alespoň trochu těmito úpravami načichlého čtenáře. Kniha totiž přináší mnoho cenných informací nejenom projektantům pozemkových úprav ale i zeměměřičům. Almanach sestavil předseda Komory Zdeněk Burian a využil k němu jednak svých dvou referátů a dalších prací znalců oboru.
Základní informace o genezi pozemkových úřadů a stručné historii pozemkových úprav jsou osobním dílem sestavitele publikace. Hodnocení desetiletí s představou co bude s úpravami dál, popsal zase muž nejpovolanější ředitel Ústředního pozemkového úřadu MZ ČR Stanislav Jelen . V kapitole hodnotící pozemkové úpravy a pozemkové úřady se rozepsali Eduard Pospíchal z KÚ Jihlava, Oldřich Chmelík ze ZKI Pardubice, dále soukromý zemědělec z Vojnice u Olomouce František Běhal a předseda ZD Těšetice Stanislav Bartoněk. V tabulkové části se můžete podívat na stav vyřizovaní restitucí, dále na průběh úprav podle jednotlivých okresů a na použití finančních prostředků. Na dalších stranách se ti, co ještě nikdy neviděli výsledný produkt komplexních pozemkových úprav, se s nimi konečně mohou seznámit. V devíti ukázkách uvidíte, že KPÚ lze zakreslit i do leteckých snímků. Velmi cenná je prezentace okresů, o kterých se pojednává na téměř dvou stovkách stran. U každého okresu naleznete základní údaje jako jsou celková výměra a výměry podle druhu pozemků, maximální i minimální nadmořské výšky, dále přehlednou mapku okresu a dokonce i jména vedoucích pracovníků u některých okresů i řadových úředníků úřadů. Na druhých stranách okresních dvoustran si přečtete další informace případně si prohlédnete ilustrující fotografie. Škoda jen, že všechny základní údaje z okresů nebyly jednotně všemi úředníky vyplněny. Lze tak usuzovat podle některých okresů, u kterých se bohužel nedozvíte například počty obcí a měst, průměrné ceny půdy, počty katastrálních území, parcel či ony už uvedené nadmořské výšky. Lidové a zvláště profesionální grafiky možná zarazí, proč některé okresní informace jsou ve dvou a jiné ve třech sloupcích. Každopádně tyto vady na kráse neubírají na kvalitě do almanachu Zdeňkem Burianem sebraných informací.
Možná se inspiroval v historii. V roce 1928 k desetiletí Československa vyšel na křídovém papíře soubor krásných kvalitních publikací hodnotící po resortech první československé desetiletí. Není bez zajímavosti, že několik desítek stran bylo věnováno tehdy velmi aktuálním pozemkovým úpravám včetně zveřejněných fotografií pomníků, jež se stavěly, když pozemkové úpravy byly začátkem minulého století slavnostně ukončeny. Vidíte a máme tu další jiné desetiletí. Je sice jen české, ale co se týká pozemkových úprav mají svůj pomník. Je jím Almanach pozemkových úprav. Získáte jej třeba na různých seminářích, které Českomoravská komora pozemkových úprav pořádá nebo kterých se spoluúčastní. Předpokládám, že Almanach najdete v téměř každé větší technické knihovně například v knihovně Výzkumného ústavu geodetického, topografického a kartografického ve Zdibech.
(BURIAN, Z. a kol.: Almanach pozemkových úprav. Vydala Českomoravská komora pozemkových úprav v roce 2001 * 234 stran.)