21.11.2005 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ambrozek: Na ekologické daňové reformě vyděláme všichni

Přesunout zdanění z lidské práce na výrobky a služby, jejichž výroba či spotřeba má negativní dopad na životní prostředí – to je základní východisko výnosově neutrální ekologické daňové reformy (EDR), kterou na základě programového prohlášení vlády připravuje Ministerstvo životního prostředí. O definitivní podobě návrhu včetně konkrétních sazeb v současné době jedná s resortem financí, které je spolupředkladatelem návrhu.

„Ekologická daňová reforma přinese hned trojí zisk – lepší životní prostředí, konkurenceschopnější ekonomiku a více pracovních příležitostí. Nárůst zdanění fosilní energie a automobilové dopravy povede ke změně chování firem i spotřebitelů – efektivnější výrobě i spotřebě, rozvoji nových technologií, rychlejší obměně zastaralého vozového parku za modernější a úspornější automobily. Výsledkem bude zvýšení kvality života všech občanů. Ekologickou daňovou reformu v různé podobě zavádí řada států Evropské unie. Věřím tomu, že se ji podaří prosadit i u nás. Vyděláme na ní totiž nakonec všichni,“ charakterizuje EDR ministr životního prostředí Libor Ambrozek.
Reforma je připravována jako výnosově neutrální – stát nesmí od občanů vybrat ani korunu navíc. Příjem ze zvýšených daní bude tedy automaticky vracen zpět v podobě snížení daňového zatížení lidské práce (tedy zvýšení platů), zvýšení sociálních dávek a důchodů.
Návrh MŽP přesně splňuje zadání vlády a řeší příčiny nejpalčivějších ekologických problémů současnosti – vysokou produkci skleníkových plynů a rychle rostoucí znečištění z automobilové dopravy. Zároveň sníží neúnosně vysokou energetickou náročnost české ekonomiky a zvýší její konkurenceschopnost, nabídkou práce v perspektivních odvětvích zmírní důsledky útlumu těžby uhlí a sníží nezaměstnanost.
Výnosová neutralita EDR znamená, že vzestup jednoho typu daní musí doprovázet pokles jiného typu. Návrh MŽP rozpracovává dvě varianty využití výnosů:
i) snížení nedaňových nákladů práce, konkrétně povinných příspěvků na státní politiku zaměstnanosti placených jak zaměstnanci, tak zaměstnavateli a
ii) zvýšení nezdanitelného základu daně z příjmu fyzických osob. Návrh současně počítá i s kompenzacemi pro domácnosti s nízkými příjmy.
Zvýšení zdanění se v návrhu MŽP týká užití energetických výrobků, elektřiny a užití motorových vozidel. Sazby daní jsou diferencovány s cílem snížit emise skleníkových plynů, škody a dopady na lidské zdraví ze znečištění ovzduší. Výjimky a úlevy jsou poskytovány ekologicky šetrnějším způsobům výroby energie či veřejné dopravě. Daně by měly být postupně navyšovány od roku 2007 do roku 2015.
Paliva a výroba energie jsou zdrojem emisí oxidů dusíku, oxidu siřičitého, tuhých látek a emisí skleníkových plynů, které mají nepříznivý dopad na životní prostředí. Velkou předností ekologické daňové reformy je její motivační působení. Zvýhodňuje totiž ty, kteří se chovají k životnímu prostředí šetrně a spotřebovávají taková paliva a energii, které nemají velké negativní dopady na životní prostředí. Jsou to například obnovitelné zdroje energie.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down