07.12.2015 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Američané smějí konzumovat geneticky upraveného lososa

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil prodej geneticky modifikovaných lososů určených k běžné spotřebě. V USA jde o vůbec prvního povoleného geneticky upraveného živočicha určeného k tomu, aby jej konzumovali lidé, informovala agentura AP. Produkce geneticky upravených rostlin už je v USA povolena delší dobu.
Administrativa prezidenta Baracka Obamy dosud odmítala prodej geneticky upraveného lososa povolit. Úřad FDA nicméně uvedl, že je jako potravina nezávadný.

Vědcům se podařilo genetickými zásahy vytvořit ryby, které nejsou náchylné k nemocem a které rychleji vyrůstají. Nově povoleného lososa přivedla na svět společnost Aqua Bounty Technologies ze státu Massachusetts. Uměle přidaný růstový hormon z pacifického druhu lososa čavyča do genetické výbavy lososa obecného (atlantského) umožňuje modifikovaným rybám nabývat na váze dvojnásobnou rychlostí ve srovnání s běžnými lososy. Producenti uvádějí, že losos dorůstá plné délky během 250 dnů, zatímco běžně tento druh dospívá za 400 dnů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down