Americký pivovar Anheuser-Busch si nemůže zaregistrovat výraz "Budweiser" jako ochrannou známku pro Evropskou unii. Rozhodl o tom Soudní dvůr EU. V některých zemích bloku totiž práva na toto označení byla přiznána českému pivovaru Budějovický Budvar, který s konkurenty vede o tuto značku dlouhodobé spory.
Americká firma, kterou předloni převzala belgická firma Inbev, si již v roce 1996 požádala u Úřadu pro harmonizaci na vnitřním trhu (OHIM) o registraci "Budweiseru" jakožto unijní ochranné známky, a to pro piva i další alkoholické a nealkoholické nápoje. Českobudějovický pivovar se proti tomu ale ohradil. OHIM jeho námitky vyslyšel a žádosti nevyhověl.
Společnost následně dala žalobu k evropské justici. Loni v březnu ale před druhým nejvyšším soudem v EU neuspěla. "Právo na obchodní užívání výrazu Budweiseru pro pivo již totiž bylo přiznáno v Německu a Rakousku českému pivovaru Budějovický Budvar," uvedl tehdy soud. "Jelikož žádný z důvodů kasačního opravného prostředku není opodstatněný, Soudní dvůr zamítá kasační opravný prostředek společnosti Anheuser-Busch v celém rozsahu," uvedl tribunál v prohlášení. Soud také připomněl, že OHIM zamítl přihlášku k zápisu ochranné známky americké společnosti z důvodu, že přihlašovaná známa byla totožná se starší známkou českobudějovické firmy.
Pivovar v Budějovicích, který němečtí přistěhovalci pojmenovali Budweiser, byl založen v roce 1895. Americký Anheuser-Busch ale zavedl svoji vlastní americkou značku Budweiser v roce 1876. Oba pivovary bojují o značku Budweiser a její různé obměny již více než 100 let. Většina sporů ale spadá do nedávných let, kdy Budvar zvýšil export.
Právníci Anheuser-Busch mimo jiné argumentovali při kritice loňského rozhodnutí soudu tím, že ochrana poskytnutá starší ochranné známce vypršela před koncem lhůty stanovené k předložení důkazů, a že tudíž česká firma měla předložit důkaz o obnově svého zápisu do tohoto termínu. Soud nicméně dnes rozhodl, že takovou povinnost neměla.