Letošní rok bude pro americké zemědělce jeden z nejméně ziskových, varovalo americké ministerstvo zemědělství. Mohou za to hlavně nízké ceny obilí, mléka a prasat. Čistý zisk v zemědělství se má snížit o 36 procent na 58,3 miliardy dolarů (1,4 bilionu Kč), což bude nejméně za devět let.
Velké množství obilí, které zůstalo po loňské sklizni, a očekávaní, že letošní úroda kukuřice bude třetí největší v historii měření a sóji druhá největší, drží ceny těchto plodin pod produkčními náklady. Náklady na osivo, hnojivo a pozemky pak klesají jen mírně.
Ještě před dvěma lety byl zisk v zemědělství rekordní, činily 123,7 miliardy dolarů. Pokles cen obilí tehdy výrazně překonaly rekordní ceny hospodářských zvířat. Letos se však sníží ceny v obou kategoriích. Příjmy v rostlinné výrobě se mají snížit o 6,2 procenta a v živočišné o 9,1 procenta. Náklady zemědělců však klesnou jen o necelé jedno procento.
Mnoho farmářů tak kvůli současné obtížné situaci bude muset sáhnout do úspor nebo si více půjčit. Celkový dluh v zemědělském sektoru se letos zřejmě zvýší o 5,8 procenta.
Podle jednoho ze zemědělců Jerryho Maina jsou na tom ještě hůře farmáři, kteří si pronajímají půdu. Ti podle něj nevykázali zisk již šest let, protože ceny za nájem prudce vzrostly kvůli vyšší hodnotě půdy. Main sám pěstuje kukuřici a sóju na vlastní i na pronajaté půdě.
"Můj bankéř mi loni na jaře řekl, že rok 2014 byl pro mnoho zemědělců ztrátový a v roce 2015, při současných cenách kukuřice a sóji, je to ještě horší," řekl Main agentuře AP.
S problémy se potýkají i firmy, které jsou závislé na zemědělství. Největší světový výrobce zemědělských strojů Deere & Co. musel letos ve svých závodech v Iowě a Illionis propustit více než tisíc zaměstnanců. Potravinářská firmy Tyson Foods ukončí v závodě v Iowě výrobu hovězího, o práci přijde zřejmě 400 zaměstnanců.
Vládní platby pro zemědělce, které zahrnují pojištění úrody, programy pro podporu cen a zmírňování následků katastrof, by měly letos stoupnout o 16 procent na 11,4 miliardy dolarů.*