Analytici doporučují prodat pohledávku za Setuzou v tendru

Podle analytiků by stát měl svoji čtyřmiliardovou pohledávku za Setuzou prodat v otevřeném výběrovém řízení. Podle nich je tato metoda průhlednější než plánovaný převod na rolnický fond nebo případný přímý prodej skupině PPF, která usiluje o ovládnutí Setuzy.

„Nejsprávnější a nejprůhlednější řešení by bylo prodat pohledávku v otevřeném výběrovém řízení, kde hlavním kritériem bude cena, protože jinak budou stále vznikat spekulace, že bylo možné dosáhnout; lepší cenu či řešení,“ řekl Pavel Capouch ze společnosti CN Finance. Stejný názor má i Jan Schiesser z Atlantik FT. „Prodej předem vybranému investorovi, ať jde o kohokoliv, přinese vždy nižší cenu než průhledné výběrové řízení,“ uvedl. Pohledávka za Setuzou ve výši 4,1 miliardy korun je nyní v držení České konsolidační agentury. Vláda ji chce převést na Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) pod ministerstvo zemědělství. To by pak pohledávku přeměnilo v akcie, a získalo tím opět podíl v Setuze, o který stát přišel kvůli tajné smlouvě.
Pohledávku by ráda koupila i skupina PPF. Je za ní ochotna zaplatit více, než je odhadovaná cena 439 do 465 milionů korun. Prostřednictvím PPF Investments se totiž tato skupina uchází o koupi více než 90procentního podílu v Setuze, který dnes vlastní firma Český olej ovládaná podnikateli kolem Tomáše Pitra. PPF Investments získala na koupi zmíněného podílu půlroční přednostní právo. Podle ekonomů je obtížné odhadnout, která varianta by byla pro stát výhodnější. Podle Schiessera je otázkou, zda budou státní úředníci chtít jít bezpečnou cestou prodeje pohledávky, která zřejmě přinese nižší výnos pro občany, nebo rizikovější cestou kapitalizace dluhu a následného prodeje majetkového podílu. „Pravděpodobnější je první varianta,“ odhadl. Podle analytika Cyrrus Jana Procházky by prodejem pohledávky stát sice přišel o vliv ve strategické firmě, měl by však zajištěnou budoucnost firmy i sektoru, což by podle něj bylo být výhodnější pro všechny zúčastněné strany. Protože stále není stoprocentně vyřešena platnost pohledávky, bude mít podle Capoucha nejvyšší hodnotu pro toho, kdo zároveň vlastní akcie. V případě přeměny pohledávky na akcie patřící státu by prý mohlo být rizikem, že by vlastníci mohli dělat kroky, které by nebyly ve prospěch státu jako budoucího majitele Setuzy. Setuza zatím pohledávku ČKA neuznává a započítává proti ní takzvanou Nemethovu pohledávku vůči státu. Pitr již dříve uvedl, že je připraven od zápočtu ustoupit a dluh uznat v případě dohody s PGRLF na společném řešení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *