03.03.2022 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Analytik: Cena pšenice od začátku týdne stoupla na trzích o 32 procent

Velkoobchodní cena pšenice, jedné z hlavních komodit, kterých se týká aktuální válka na Ukrajině, jen od začátku týdne vzrostla z 9,18 dolaru o 32 procent na 11,2 dolaru za bušl (27,4 kilogramu). Je tak na 14letých maximech. Uvedl to analytik společnosti XTB Štěpán Hájek. Tento vývoj bude podle něj znamenat částečně zvýšení ceny chleba nebo rohlíků v Česku.

Do ceny chleba se cena pšenice propisuje jen přibližně z 30 procent, uvedl Hájek. Další náklady jsou spojené s výrobou, lidskou prací, marketingem, prodejem a dalšími surovinami. To znamená, že končená cena chleba nebude přímo odrážet procentuální nárůst ceny pšenice na světových trzích, ale konečná cena bude růst maximálně z jedné třetiny. "Při nárůstu ceny pšenice o 50 procent tedy můžeme očekávat, že konečná cena chleba bude růst o maximálně 30 procent," vysvětlil.
Rusko a Ukrajina jsou podle Hájka zodpovědné za třetinu celosvětového vývozu pšenice. Ačkoliv tyto dvě země vyvážení pšenici převážně do zemí Asie a severní Afriky, cena na světových burzách se může částečně týkat českého trhu. "Ten je však z velké části soběstačný a u produkce domácí produktů z pšenice by jsme tedy neměli zaznamenat výraznější nárůst cen. Z Ukrajiny jsme však dovezly výrobky z obilovin celkem za 77 milionů korun, které budou v letošním roce výrazně dražší, nebo budeme muset hledat na jiných trzích," dodal.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down