Analytik: Pokles cen v zemědělství by měl vést ke snížení spotřebitelských cen

Meziroční pokles cen v zemědělství by měl být impulzem pro postupný pokles cen pro spotřebitele, uvedl analytik Komerční banky Martin Gürtler. Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy klesají ceny od počátku roku, ale v cenách pro spotřebitele se to neprojevuje. V zemědělství se v květnu ceny výrobců oproti loňsku snížily o 10,2 procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). Ukazatel naznačuje budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

V rostlinné výrobě ceny zemědělských výrobců klesly podle ČSÚ o 24,4 procenta. Průměrná cena potravinářské pšenice v květnu letos poprvé klesla pod 6000 korun na 5767 korun za tunu. Na podobné úrovni byla na konci roku 2021. Loni stála tuna pšenice v květnu 8325 korun. Gürtler a Pýcha upozornili na to, že spotřebitelské ceny potravin ale v květnu meziměsíčně rostly. Podle ČSÚ byla u potravin inflace 14,5 procenta, v dubnu to bylo 17 procent. Gürtler uvedl, že na ceny ve výrobním sektoru působí nižší náklady i slabší poptávka. "Ceny základních komodit se na světových trzích oproti vrcholům z loňského roku výrazně snížily. S uvolněním dodavatelských řetězců zlevnila také mezinárodní doprava. K tomu přispěl i pokles cen pohonných hmot, které jsou v tuzemsku meziročně nižší o celou pětinu," doplnil analytik. Některé podniky se podle něj ale stále mohou potýkat s vysokými cenami energií na úrovni vládních stropů.Ceny v živočišné výrobě byly meziročně vyšší o 11,1 procenta. U prasat jsou o více než 20 procent vyšší, ceny drůbeže vzrostly o 14 procent a u vajec jsou ceny vyšší o 38,5 procenta. Podle Pýchy živočišná výroba kopíruje inflaci, která byla za květen rovněž na úrovni 11,1 procenta. "Ukazuje se, že ceny zemědělských komodit nemají vliv na konečné ceny potravin a zemědělci jsou ti poslední, kdo může reagovat na vývoj inflace,“ dodal.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down