Analytik: Škrty v zemědělských dotacích by neměly být pro obor fatální

Škrty ve výši pěti miliard korun ročně v zemědělských dotacích v příštích dvou letech by pro obor neměly být fatální. Důležité je, že Česko nebude snižovat spolufinancování Programu rozvoje venkova – i proto, že část peněz by měla směřovat na zlepšování stavu krajiny. Uvedl to agrární analytik Petr Havel. Vláda chce při úsporách v národních dotacích v zemědělství škrtnout 10,2 miliardy Kč.

Kofinancování se týká druhého pilíře evropských dotací a pro nové období společné zemědělské politiky, které začalo letos, ČR vyjednala úroveň 65 procent ze státního rozpočtu, což i ministr zemědělství Zdeněk Nekula označil za velký úspěch.

Vláda ve čtvrtek představila opatření k ozdravění veřejných financí, pomocí kterých chce celkem ušetřit 54,4 miliardy korun na dotacích, z toho přes 45 miliard korun již v příštím roce. Více než deset miliard chce vláda škrtat v zemědělství, detailněji ale plán zatím nepředstavila. Nekula zmínil pouze jednu dotaci, kterou chce zrušit, a to program, ze kterého čerpaly hlavně velké potravinářské podniky. Dotaci získávaly v roce 2021 například firmy z holdingu Agrofert nebo mlékárna Madeta.

Nekula  uvedl, že škrty se týkají neinvestičních dotací, které čerpají zejména velké podniky. "Dotace nemají sloužit pro zvyšování zisku velkých podniků, proto jsou úspory zejména u těchto dotací. Podpora pro oblast zemědělství bude nadále směřovat zejména do investic, které zajistí rozvoj a modernizaci našeho zemědělství," doplnil.

Havel poznamenal, že zatím není příliš jasné, co ministr míní pojmem národní dotace nebo neinvestiční dotace, protože mezi takzvané národní dotace patří jak investiční i neinvestiční programy. Připomněl, že částka na národní dotační programy letos v rozpočtu ministerstva zemědělství klesla z loňských pěti miliard na 2,7 miliardy korun. Nejvíce peněz směřuje například na takzvaný Nákazový fond nebo na zlepšování podmínek v chovech.

Vláda svůj plán na škrty v dotacích představila s heslem "Konec dotačnímu byznysu". Kromě zemědělství chce ušetřit 20 miliard Kč v průmyslu a obchodu nebo šest miliard korun v dopravě. Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal označil úspory v zemědělských dotacích za nesystémový a populistický krok, který se zemědělci nikdo nekonzultoval.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down