27.04.2010 | 05:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Andrej Babiš kritizuje unii

Evropská unie likviduje český potravinářský průmysl a vysocí státní úředníci a zástupci Česka v Bruselu nedostatečně hájí zájmy domácích zemědělců a potravinářů. Na dnešním setkání pořádaném vydavatelstvím Euronews na téma České zemědělství v EU to řekl majitel skupiny Agrofert Holding Andrej Babiš.

"Já nemám rád Evropskou unii, já jsem nehlasoval pro EU," řekl Babiš, který je dlouhodobým kritikem unie a během svého vystoupení ji přirovnal k bývalé Radě vzájemné hospodářské pomoci, sdružující v době studené války socialistické státy sovětského bloku.
Česko je podle něj druhořadým členem EU. "Nejenom, že jsme tam do počtu, ale my tam ještě posíláme lidi, kteří jsou bez chuti, bez projevu a ještě navíc neumí jazyk," nešetřil Babiš kritikou na adresu českých zástupců v Bruselu.
Podle Babiše volný evropský trh funguje pouze jednostranně. Zatímco zahraniční výrobci prakticky neomezeně vyvážejí své produkty do českých zemí, naopak to díky různým protekcionistickým opatřením není možné. Zejména německý potravinářský průmysl a polské zemědělství ničí domácí výrobce, uvedl.
Například české masokombináty musely před vstupem do EU investovat stamiliony korun, aby vyhověly unijním předpisům. Jejich výklad v jednotlivých členských zemích je však podle Babiše různý. "Pokud by byly stejná kritéria aplikovaná na masokombináty ve Španělsku, Itálii či Řecku, náš hygienik by je zavřel," míní.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down