29.06.2005 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Anketa Strom roku 2005 má 12 finalistů

Nadace Partnerství ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí vyhlásila již pátým rokem celostátní anketu Strom roku. Svůj oblíbený strom mohl navrhnout kdokoliv - jednotlivci, rodiny, obce, sdružení, školy, firmy a jakékoli další organizace v období od 21. března do 31. května 2005.

Jednotlivé obce si mohli také zorganizovat místní regionální kola ankety. Včera se v Praze sešla jedenáctičlenná odborná porota, která z celkem 97 došlých návrhů nejsympatičtějších stromů vybrala 12 finalistů.
O tom, který z nich se stane Stromem České republiky roku 2005, bude od 1. srpna rozhodovat veřejnost hlasováním mimo jiné pomocí DMS zpráv. „Návrhy jsou letos skutečně kvalitní a je vidět, jak anketa rok od roku stále víc zapouští kořeny do celé společnosti. Stromy nenavrhují jen jednotlivci, ale celé školy, města i regiony,“ uvedla členka poroty spisovatelka Marie Hrušková.
“Rozhodování poroty bylo tentokrát dramatické, každý měl jiné favority a mnohokrát jsme museli hlasovat. Těší mne, kolik lidí vidí stromy, jejich osobitou duši a chce jim pomoct,“ popsala Marie Hrušková. Při výběru finalistů ankety Strom roku zohledňovala porota složená z odborníků a partnerů ankety zejména příběh stromu a celkové zpracování návrhu. Rozhodující bylo i to, kolik lidí daný strom navrhlo a jaký význam má pro svoje místo, obec či region. Svou roli sehrál také vzhled a druh stromu a region, ve kterém se nachází.
Anketu Strom roku vyhlašuje Nadace Partnerství [1] spolu s Ministerstvem životního prostředí v rámci programu Strom života [2], jehož generálním partnerem je Skanska CZ.„Anketou chceme upozornit na význam stromů pro životní prostředí. Prostřednictvím stromů chceme přivést lidi k zájmu o prostředí, ve kterém žijí. Jsem ráda, že stále více lidí chápe skutečný význam stromů,“ řekla Jana Dlabková z Nadace Partnerství.
Zvláštní kategorií jsou „Stromy hrdinové“. Tento titul získají stromy, kterým hrozí vážné nebezpečí vlivem lidské činnosti (stavba, doprava, emise či pokácení), na které je potřeba upozornit.

Slavnostní vyhlášení výsledků celostátní ankety proběhne v předvečer Dne stromů 19. října 2005 u příležitosti Koncertu pro stromy v Besedním domě v Brně. Odměnou pro vítězný strom bude jeho odborné dendrologické ošetření na jaře 2006. V případě, že strom bude zdráv, bude náhradní odměnou pro danou lokalitu výsadba nových mladých stromků za účasti veřejnosti.
Finalisté ankety Strom roku 2005:
1. Dub Bzdinka – Středočeský kraj
2. Votický javor – Středočeský kraj
3. Památná lípa u Ústějovské kapličky – Jihočeský kraj
4. Maxův klen u Kozího potoka – Karlovarský kraj
5. Lípa v Radonicích – Ústecký kraj
6. Největší jilm vaz – Liberecký kraj

7. Klamošská lípa – Královehradecký kraj
8. Ronovská líska – Pardubický kraj
9. Pernštejnský tis – Kraj Vysočina
10. Lípa Márinka v Habrovanech – Jihomoravský kraj
11. Lipnický Opičák – Olomoucký kraj
12. Skaštická lípa – Zlínský kraj

Titul Strom hrdina roku 2005 získaly:
1. Dub Karel – Hlavní město Praha
2. Prachatický jilm – Jihočeský kraj
3. Lípa v Kašovicích – Plzeňský kraj
4. Buk ve Smiřicích – Karlovarský kraj
5. Oldřichův dub v Peruci – Ústecký kraj
6. Tis v Novém Městě nad Metují – Královehradecký kraj
7. Lípa v Nebeské Rybné – Královehradecký kraj
8. Štikovská lípa – Kraj Vysočina
9. Nosislavská hruška – Jihomoravský kraj
10. Jedovnická lípa – Jihomoravský kraj
11. Vítkovská lípa – Moravskoslezský kraj
12. Orešák z Obecin in memoriam– Zlínský kraj

Podrobné informace o anketě Strom roku a její pravidla najdete na www.nadacepartnerstvi.cz nebo www.stromzivota.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 42MB (8.4% of 500MB)