Antimonopolní úřad se přiklonil k závěrům EU, Lesy ČR vykonávají veřejnou službu

Státní podnik Lesy ČR (LČR) musí v budoucnu při výběru dodavatelů lesnických prací postupovat podle zákona o veřejných zakázkách, protože vykonávají svou činností odborného lesního hospodáře veřejnou službu. Tak zdůvodnil dnes své rozhodnutí Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ve správním řízení s LČR. Úřad se tak přiklonil k závěrům Evropské komise i navrhovatele, uvedl náměstek předsedy ÚOHS Kamil Rudolecký. Podniku LČR se ale stanovisko úřadu nelíbí a zvažuje, že proti němu podá rozklad.

Postup Lesů ČR, které se budou držet zákona o veřejných zakázkách, bude podle Rudoleckého výrazně transparentnější, zejména v možnosti podání námitek od neúspěšných uchazečů. Navíc ke splnění nadlimitních veřejných zakázek by se mohly přihlásit rovněž zahraniční společnosti.
Z rozsudků Evropského soudního dvora vyplývá, že pokud subjekt vykonává částečně činnost k uspokojování potřeb veřejného zájmu a současně i jinou běžnou obchodní činnost, je považován za zadavatele v plném rozsahu své činnosti. Úřad měl k dispozici tři posudky, které si vzájemně protiřečily, vysvětlil Rudolecký zhruba dvouměsíční dobu rozhodování ÚOHS. Antimonopolní úřad sice konstatoval, že lesy porušily zákon, ale pokutu jim neudělil. Vzal přitom v úvahu svá rozhodnutí, která vycházela z nesprávných a neúplných předpokladů a vyplývalo z nich, že Lesy ČR nejsou veřejným zadavatelem. Kritice řady firem za neprůhlednost tendrů čelilo vedení lesů od konce roku 2004. Jen loni přidělily LČR, kterým patří asi polovina lesů v zemi, práce zhruba na polovině ploch, jež obhospodařují, což znamenalo zakázky v hodnotě několika miliard korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *