Antimonopolní úřad zastavil správní řízení s odpadovými firmami

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) po roce zkoumání zastavil správní řízení, které vedl se čtyřmi odpadovými firmami. Podezíral je z kartelu, který se ale nakonec neprokázal. Mezi podezřelými byly společnosti SUEZ Využití zdrojů a. s., AVE CZ odpadové hospodářství, Marius Pedersen a FCC Česká republika. Uvádí se to na webu úřadu, rozhodnutí je pravomocné.

Úřad se případem zabýval na základě podnětu od obchodního řetězce Globus, který hledal firmu na zajištění služeb shromažďování a nakládání s odpady ve svých provozovnách. Firma se domnívala, že některé společnosti v jejím tendru svoje nabídky koordinovaly. Části nabídek byly navíc totožné.
ÚOHS se případem zabýval déle než rok. Existenci kartelu ale neprokázal. „Indicie, které vedly k zahájení správního řízení a provedení místního šetření, je možné vysvětlit racionálně i jiným způsobem než pouze nedovolenou předchozí spoluprací (firem),“ uvedl v rozhodnutí místopředseda úřadu Hynek Brom.
ÚOHS má s kartely v odpadovém hospodářství zkušenosti už z minulosti, kdy za něj uložil pokutu 96,6 milionu korun. Firmy AVE CZ odpadové hospodářství s. r. o., .A.S.A., spol. s r. o., van Gansewinkel a SITA CZ a. s. si podle ÚOHS rozdělovaly trh především prostřednictvím manipulace s výběrovými řízeními. Tento pět let starý verdikt obsahující zákaz plnění protisoutěžních dohod i sankce je pravomocný, firmy se proti němu neodvolaly.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *