Arcibiskupské lesy pořádaly letos druhou dražbu cenného dříví

Do dražby cenného dříví v Chropyni na Kroměřížsku se v uplynulých dnech zapojilo 23 zájemců, 21 z nich úspěšně. Ve srovnání s předchozí aukcí se jednalo zhruba o stejný počet kupujících i úspěšně uzavřených obchodů, řekla mluvčí pořádajících Arcibiskupských lesů a statků Olomouc (ALSOL) Dagmar Obšilová. Aukci podnik pořádal popáté, letos podruhé.

V dražbě tentokrát mohli zájemci vybírat z nabídky 15 druhů dřevin. Jednalo se o 1956 výřezů o objemu více než 2290 metrů krychlových. Cena za metr krychlový se řádově pohybovala od tisíců do desetitisíců korun. Celkový výtěžek aukce ALSOL nezveřejnily, podle mluvčí však její výsledky naplnily očekávání zástupců podniku, kteří jsou s nimi spokojeni. Poslední nabídky přijímala firma ve středu. V některých sortimentech bylo podle Obšilové zřejmé nastupující ochlazení trhu se dřívím v souvislosti s nejistým vývojem v příštích měsících. "Přesto se nám podařilo opět dosáhnout vysokých částek za kvalitní a objemné kmeny s rekordní sumou 32 798 korun za metr krychlový u nejhodnotnějšího dubu," řekla mluvčí. Dříví ze svých lesů nabízely v dražbě konané obálkovou metodou nejen ALSOL, ale i další prodejci. "Drtivá většina dříví, 98 procent, našla svého spotřebitele. Neprodaný zlomek z celkového množství poputuje do přímého prodeje. Další aukci plánujeme na začátek příštího roku opět v Chropyni," doplnila Obšilová. Mezi zákazníky jsou dřevozpracovatelé z celé České republiky i ze zahraničí. České dříví kupují lidé z Německa, Polska, Rakouska nebo Francie. Využití najde ve stavitelství, nábytkářství, potravinářství, ale i umění. Kromě převažujících dubů bylo možné v aukci získat například ořešáky, o něž mají zájem nábytkáři, nebo modříny, které vyhledávají řemeslníci. Výnosy z dražby využije společnost k financování svého lesnického hospodaření. Peníze přispějí například k obnově lesů postižených kůrovcovou kalamitou, výchovným činnostem a k budování lesních cest, altánů pro veřejnost nebo opravě studánek. Podnik od roku 2013 hospodaří na více než 42 000 hektarech církevních lesů v Olomouckém a Zlínském kraji.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down